ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

Bozhilov ve Aleksandrov Erdek’te

HABER: ÖNDER BALIKÇI Erdek turizminin yabancı turistlerle buluşması hedefleniyor

Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Veselin Bozhilov ve Bulgaristan Ticaret Ataşesi Alexander Aleksandrov Erdek’e geldi.
Bozhilov ve Aleksandrov’un onuruna, Arteka Restoran’da bir yemek verildi. Yemeğe, Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, Ticaret Odası Başkanı Mimar F. Özlem Sarı, AB uzmanı ve proje koordinatörü Hakkı Zakir İpek, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz de katıldı.
Yemekte ilk konuşmayı yapan Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı, Erdek olarak dış ticaret ilişkilerini geliştirmek için çaba harcadıklarını belirtti.
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, Erdek ve yöresinin, Ortodoks dünyası için önemli kültür değerlerine sahip olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
“Artık globalleşen dünyada ülkeler arasındaki sınırlar kalkıyor. 1950’lerde ülkemizde turizmi başlatan ilk belde olan Erdek, bölgede sanayileşmeye de yer verilmesi başta olmak üzere çeşitli nedenlerle değer kaybına uğradı. Buna rağmen çeşitli yerlerinde ‘Mavi Bayrak”lar var. Erdek turizminin eski, canlı günlerine dönmesini istiyoruz. 2015 yılından beri 23 Ağustos’ta, Kirazlı Manastırı’nda, Papa’nın da katılımıyla Ortodoks ayini düzenleniyor. Bulgaristan’ın büyük bölümünün de Ortodoks olduğunu biliyoruz ve 23 Ağustos’taki ayine Bulgar dostlarımızı da davet ediyoruz.”
Bulgaristan’ın Bursa Konsolosu Veselin Bozhilov da kendilerine gösterilen konukseverliğe teşekkür ederek, “Sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Biz de sizleri Bursa’ya davet ediyoruz. Erdek’te,23 Ağustos’taki ayine katılacağımıza söz veriyoruz” dedi. 
Bulgaristan’ın Ticaret Ataşesi Alexander Aleksandrov ise konuşmasında, Bursa’da kurumun açıldığı 2017 yılından beri görev yaptığına işaret ederek, “Bulgaristan ile Türkiye arasında kültürel, endüstriyel ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için çaba harcıyoruz. Sizleri de Bursa’da ağırlamak isteriz” diye konuştu.
Yemekte düşüncelerini açıklayan AB uzmanı ve proje koordinatörü Hakkı Zakir İpek ve Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz de, bölgemizin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmesi ve zenginleşmesi için Bulgaristan ile ilişkilerin gelişmesinin önemine işaret ettiler.
Erdek’e yaz aylarında, turlarla Bulgaristan, Polonya ve Rusya’dan yabancı turist gelmesi için Erdek Ticaret Odası’nın önderliğinde girişimler sürdürülüyor. Buna paralel olarak Mayıs sonu-Eylül ayı sonu itibariyle bu ülkelerden her hafta 50 kişilik kafilelerin gelmesi hedefleniyor.


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans