ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ İLETİŞİM

Tuna’dan uyarı

HABER: ÖNDER BALIKÇI

CHP Erdek İlçe Başkanı Hale Tuna: “Covid-19 tehlikesini ciddiye alın”


Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Erdek İlçe Başkanı Hale Tuna, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Covid-19 tehlikesini dikkate alın” dedi.
Tuna'nın açıklaması şöyle:
“Herkes entübe etmek ile ilgili konuşuyor. Ancak bunun ne anlama geldiği hakkında bilgisiz birçok insan var. İnsanlar, sanki entübe olmayı uzanırken ağıza oksijen maskesi takma diye düşünüyor. Havalandırma, Covid-19 için son noktalardan biridir ve genel anestezi altında yapılan bir entübasyon olup, nefes borusuna ağızda gömülü bir tüp ile hareketsiz, genellikle baş aşağı(ventral dekübitüs) bir tüp ile 2-3 hafta kalmayı gerektirir ve bağlı olduğu makinenin ritmik hareketleri ile solunum yaparsınız. Doğal olarak konuşamaz, yemek
yiyemez veya hiçbir şey yapamazsınız. Hissettiğiniz rahatsızlık ve ağrı, hastanın yapay bir koma sırasında hastanın nefes alması için makineye ihtiyacı olduğu sürece tüpün toleransını sağlamak için sakinleştirici ve ağrı kesicilerin uygulanmasına da ihtiyaç duyar. Genç bir hastada bu ‘yumuşak tedavi'nin 20. gününde kas kütlesi yüzde 40'tır ve rehabilitasyon 6 ile 12 ay arasında olacaktır.
Ağız travması, hatta ses tellerinde oluşabilecek ağrıdan bahsedilmiyor bile. Hastaneye yatış süresi çok uzun değilse ve borunun çıkarılması için boğazdan tüpün çıkarılması gerekir. Bu yüzden yaşlı veya zaten zayıf bünyeli insanlar buna dayanamazlar.
Bunları düşünerek ebeveynlerinizi, kardeşlerinizi, arkadaşlarınızı ve yakınlarınızı korumak için evden çıkmayın.” (www.yenihabergazetesi.net)

Röportajlar
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

WHATSAPP HATTI

0 533 792 29 72

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

MAİL ATIN

bilgi@balikesiryenihaber.com
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans