ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR VATANDAŞ DİYOR Kİ KURULUŞ İLETİŞİM

AYTEKİN: AKPLİ BELEDİYE KÖYLÜLERİN OTOBÜSÜNE EL KOYDU!

  Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Altıeylül'e bağlı Tayyipler ve Konakpınar kırsal mahallelerinde incelemelerde bulundu. CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve parti yöneticileri ile birlikte saha çalışmalarını sürdüren Aytekin Büyükşehir yasasının yarattığı mağduriyetlerin köylüyü canından bezdirdiğini ifade ederek; “Savaştepe sınırından, Balıkesir'e giden otobüsün seferleri pandemi gerekçesiyle iptal edildi. Köylüler ciddi şekilde mağdur. Reklama gelince büyükşehir diyorlar, icraata gelince kapı duvar olup, insanları mağdur ediyorlar.” dedi.

 

   CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin'in açıklaması şöyle:

 “Balıkesir'i karış karış gezmeye ve sorunları gözlemleyip gündeme getirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz gün Havran'daydık. Dün de Altıeylül kırsal mahallelerinde köylülerimizi dinledik. Tayyipler ve Konakpınar'da köylüler dertli. Balıkesir'in merkez ilçesi olan Altıeylül'e bağlı bu iki köyde üretim, iktidarın genel politikaları yüzünden durma noktasına gelmiş.

  Genelde durum böyle de yerelde farklı mı peki? Konakpınar ziyaretimiz sırasında, Konakpınar köyümüz dışında bizlere sorunlarını aktarmak için gelen Bigatepe, Kirazpınar, Çınarlıdere kırsal mahalle muhtarlarımız, Büyükşehir belediyesinin yarattığı mağduriyetten yana dertli. İmar barışında para yatırmalarına rağmen insanlara ceza tebligatı yapılıyor. Öte yandan, bütünşehir uygulaması ile mahalle statüsüne kavuşup köy tüzel kişiliğini yitiren bu yerleşim yerlerindeki yurttaşlarımız, imece usulü yaptıkları her türlü işin büyükşehir tarafından faturalandırılmasından dertli. Örneğin, el ele verip imece usulü dağdan getirdikleri suya, büyükşehir belediyesi bir sayaç taktı ve atık su bedeli dahil olmak üzere çevre temizlik vergisi, sayaç okuma bedeli vs. giderler faturalandırıldı. Hiç kimse bu köylülere siz büyükşehir olmak istiyor musunuz diye sormadı. Vergi almaya gelince merkezdeki bir mahalleden farkı olmayan bu eski köyler, hizmet alımı söz konusu olduğunda muhatap bulamıyorlar. Bunun son örneğini burada görüyoruz.

  Savaştepe sınırında yer alan Bigatepe köyünden kalkıp, Karabeyler, Konakpınar ve devamında Balıkesir merkeze giden otobüs, pandemi gerekçesiyle seferden alındı ve beş köyün sakinleri mağdur oldu. Bu köylerde ikamet eden insanlar günlük işleri için Balıkesir merkeze gidiyor, sonra da köylerine dönüyorlardı. Ama pandemi gerekçesiyle bu hat iptal edildi. Reklama gelince büyükşehir diyorlar, icraata gelince kapı duvar olup, insanları mağdur ediyorlar. Her gün çöp kamyonu çıkan bu köylere, belediye otobüsünü göndermek anlaşılan o ki zor gelmiş. Ve köylülerin otobüsüne büyükşehir el koymuş. Yöre sakinleri ihtiyaçlarını göremiyor. Şehir merkezine gitmek istediklerinde iki üç kişi birleşip taksiyle gitmek zorunda kalıyorlar ve 100-150 lira arası ödeme yapıyorlar. Bu Allah'tan reva mıdır?

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu konuda yarattığı mağduriyeti gidermek zorundadır. İktidarın yanlışlarının faturası halka değil yöneticilere çıkmalıdır.  Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. “ (www.yenihabergazetesi.net)

 


Yazarlar


Spor

Balıkesir nöbetçi eczane listesi
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans