ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ İLETİŞİM

RES’lere Orhaniye’den tepki

HABER: ÖNDER BALIKÇI

Bandırma'ya bağlı Orhaniye kırsal mahallesi civarında bulunan kuşların göç yolu güzergahına yapılan rüzgar enerji santrali(RES) inşaatına vatandaşlar büyük tepki gösteriyor.

Güney Marmara Bölgesi'nin en verimli tarım arazileri olarak bilinen Çarıkköy, Orhaniye, Çepni, Doğanpınar, Beyköy, Çinge ve Külefli mahallelerinin
bulunduğu alanda olup, aynı zamanda Erdek Körfezi ve Kuşgölü'nün(Manyas Gölü) tam ortasında kalan kuş göçlerinin yoğun yaşandığı bölgeye kurulması planlanan RES'lere tepki gösteren Orhaniye Mahallesi eski muhtarı Kadri Bolat, “Bizler, enerjiye karşı değiliz ama ekili alanlarımız göz göre göre katledilirse elbette karşı çıkacağız. Birinci sınıf arazi olan yerlerimiz, bir grup iş adamı tarafından tehdit ve hızlı kamulaştırma tehlikesi ile karşı karşıyadır” dedi.
Rüzgar güllerinin, adına festival düzenledikleri Kuşgölü ve Erdek Körfezi'nin tam ortasında, kuşların göç yolları üzerinde bulunduğuna dikkati çeken Bolat, “Bu RES'ler, birer hançer gibi bölgenin en güzel arazilerine yapılmıştır. Başta Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde toprak kayıpları olmaması için rüzgar enerji santrallerini denize inşa ediyorlar. Bizde ise tam tersi. Bu konuda tüm yasal haklarımızı kullanacağız. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğiz” diye konuştu.(www.yenihabergazetesi.net)

Yazarlar


Spor

Balıkesir nöbetçi eczane listesi
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

MAİL ATIN

bilgi@balikesiryenihaber.com
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans