ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR VATANDAŞ DİYOR Kİ KURULUŞ İLETİŞİM

İLKE KARARINA YARGIDAN DURDURMA KARARI

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, Tarihi Sit Alanlarının Koruma ve Kullanma Koşullarını belirlemek üzere 16.01.2014 tarihinde yayınlanan Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 271 sayılı İlke Kararıyla, bu alanlarda inşai ve fiziki uygulama yasağının istisnası kapsamına kamu hizmet binaları dahil edildiğini belirtti.


Konuyla ilgili olarak; Mimarlar Odası'nın dava açtığını  ve tarihi sit alanlarında yapılacak kamu hizmet binalarının yapılaşma yasağı kapsamından çıkarılmasıyla; 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ve 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu ile getirilen koruma düzenlemelerine aykırı biçimde bitki örtüsü, doğal, topografik yapı ve silüet üzerinde oluşacak tahribatlar oluştuğunu açıkladı.

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici yaptığı açıklamada şunları belirtti:

''Başbakanlığın (daha sonra Cumhurbaşkanlığının), “Başbakanlık hizmet binası inşaatına ilişkin projenin, 271 sayılı ilke kararına dayanılarak Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandığı dolayısıyla bu davada verilecek kararın Başbakanlığı doğrudan ilgilendirdiği” gerekçesiyle müdahil olduğu davada; iptal taleplerimizin reddi kararı hakkında Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun bozma kararına uyan Danıştay 6. Dairesi; esas hakkında nihai kararı vererek ilke kararının ilgili kısımlarının iptaline karar vermiştir.

Mimarlar Odası olarak; doğal ve kültürel değerlerimizi hızla yitirdiğimiz bu günlerde, mesleğimiz, kentlerimiz ve ülkemiz adına bu değerleri korumaktan vazgeçmeyeceğimizi ve tüm doğa, çevre ve kültür tahribatlarına karşı hukuksal mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. '' (www.yenihabergazetesi.net)

 


Yazarlar


Spor

Balıkesir nöbetçi eczane listesi
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans