ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

Perakende Sektörünün Geleceği ne olacak?

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği, gerçekleştirdiği bir çalışma ile perakende sektörünü ele aldı. Balıkesir için de perakendenin hem ekonomik hem de toplumsal olarak ne kadar kritik bir sektör olduğu pandemi döneminde daha belirgin hale geldiği, temel ihtiyaç maddelerinin kesintisiz bir şekilde temin edilmesi tedarikçisinden lojistikçisine, perakendecisinden teslimat elemanına kadar ancak geniş bir ekosistemin eşgüdümlü olarak çalışmasıyla mümkün olabileceğine vurgu yapılarak konu geniş şekilde ele alındı.

Toplantının başında konuşma yapan BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal, ''Balıkesir perakendecisinin kaybının telafisi olmalıdır'' dedi.Baysal sözlerine şöyle devam etti:

“Bu dönemi daha iyi anlayabilmek, sektörün yeni dinamiklerini önceden okuyabilmek, Balıkesir'de perakendecinin durumunu gözlemleyebilmek ve sektörü hazırlanabilmek için e-ticaret, gıda ve organize perakendeyi farklı boyutları ile masaya yatırmıştık.  Perakende araştırmasını takiben sektörü ileriye taşıyacak adımları tartışmaya açmak üzere sektör temsilcilerinin görüşlerini aldık. Özellikle pandemi ile tetiklenen dönüşüm sürecini, dijital dönüşüm trendlerinin sektör pratiklerine yansımalarını ve sektörün ihtiyaçlarını, destek beklediği alanları konuşma şansına eriştik. Perakendenin hem ekonomik hem de toplumsal olarak ne kadar kritik bir sektör olduğu pandemi döneminde daha belirgin hale geldi. Temel ihtiyaç maddelerinin kesintisiz bir şekilde temin edilmesi tedarikçisinden lojistikçisine, perakendecisinden teslimat elemanına kadar ancak geniş bir ekosistemin eşgüdümlü olarak çalışmasıyla mümkün olabilirdi. Zaman zaman aksaklıklar yaşanmış olsa da perakende sektörü bu dönemde başarılı bir sınav verdi. Perakende sektörü gerek ülkemiz ekonomisi gerekse sektör paydaşları için daha fazla değer yaratabileceğimiz bir dönüşüm geçiriyor. Şimdiki düşüncemiz Balıkesir perakendecisinin kaybının telafisidir” dedi.


Çalışmada Perakendinin geleceği ile ilgili şu görüşlere yer verildi.

  • Perakende kanallarındaki çeşitlilik yükseliştedir.
  • Pandemi döneminde sağlık ve hijyen endişeleri nedeniyle online ticaretin rolü artmış olsa da fiziksel perakendenin önemini hala koruduğunu ve pandemiden sonra da fiziksel perakendenin öneminin giderek artacaktır.
  • Gerek gıda gerekse gıda dışı perakendede tüketicilerin önemli bir kısmının mağazaları kullanmaya devam etmesi bekleniyor. Tüketicilerin büyük çoğunluğu alışverişi sosyal bir faaliyet olarak görüyor ve mağazalarda ürünleri incelmenin ne kadar önemli olduğunu ifade ediyor.
  • 25-44 arası yaş grubundaki tüketicilerin e-ticaret kullanımı artarken fiyattan ve paranın karşılığını almaktan ziyade rahatlığa, müşteri hizmetlerine ve Çevre, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) performansına ağırlık vermesi, daha ileri yaştaki tüketicilerin ise özellikle gıda tarafında mağazalara daha hızlı dönüş yapması bekleniyor.
  • Tüketicilerin pandemi sonrasında yerel ekonomiyi güçlendirmek için alışveriş tercihlerini daha da yerelleştirecekleri çıktısı Türkiye ekonomisi açısından önemli bulgulardan biri olarak göze çarpıyor. Be sebepten bu faktörün Balıkesir halkının kısıtlamaların kalkması ile birlikte yerel perakendecimize ilgisini artıracak kampanyalar yapılmalıdır. (www.yenihabergazetesi.net)

Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans