ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

“MARMARA HEPİMİZİN”

Balıkesir ekonomisinin üç oda başkanı yaptıkları açıklama ile son günlerde oluşan müsilaj konusuna tam destek vererek seferberlik ilan ettiler. Marmara Denizi'ni 2 aydan bu yana   etkisi altına alan ve canlılar için tehlike  oluşturan müsilaj ile ilgili gerçekleştirilen çalıştayın ardından, Marmara'yı 3 yıl içerisinde tamamen temizleyecek 22 maddelik   eylem planı açıklandığını belirterek, tedbirlerin acilen alınması gerektiğini vurguladılar.

BİR LİTRE BİLE ARITILMADAN ATIK SALINMAMALIDIR 

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula,Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış,Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Ersin Erdoğmuş,yaptıkları ortak açıklama ile Marmara Denizi için tam seferberlik ilan ettiler.
Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

''İklim değişikliği, suyun akış hızı, sudaki soğuk sıcak dengesi gibi unsurlar deniz salyasının ortaya çıkmasında etkili kabul edilse de, denizde azot ve fosfor gibi besleyici elementlerin miktarındaki artış büyük oranda, arıtılmadan denize salınan endüstriyel ve evsel atıklarla da ilişkilidir.''

Marmara Denizi'ne kıyısı olan 7 ilimizde, yaklaşık 25 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren müsilaj sorununa çözüm olarak açıklanan "Marmara Denizi Eylem Planı" kapsamında, alınan kararların hayata geçirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Bölgemizde müsilaj konusunda yapılan araştırmalara öncülük eden Balıkesir İli Odalar ve Borsalar akademik danışmanı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı'nın belirttiği üzere; Marmara Denizi'ne tek bir litre bile arıtılmadan atık salınmamasını sağlayacak tedbirler acilen alınmalıdır.

Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası birlikte bütün imkanlarımız ile çalışmalara destek vereceğimizi , Marmara Denizi için büyük tehdit olan müsilaja karşı hazırlanan eylem planına tam destek verdiğimizi ve bu tehdite karşı ortak eylem planının bir parçası olacağımızı ifade etmek isteriz.

Tüm deniz canlılarımızı, ekolojik yaşamı, bugünümüzü ve geleceğimizi tehdit eden, müsilaj problemini ortadan kaldırmak için, “MARMARA HEPİMİZİN” diyoruz.


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans