ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

''BÜYÜKŞEHİR FATURAYI VATANDAŞA KESTİ''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BASKİ'nin suya yaptığı zamma tepki gösterdi.
Başkan Sarı, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi genel kurulunda alınan zam kararının Balıkesir'deki vatandaşları doğrudan etkileyeceğine dikkat çekerek, "Fahiş şekilde su ücretlerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ tarafından zam yapılmıştır. Bugünlerde uygulamaya başlanan kararla köylerde ciddi bir infial yaşanmaktadır. Görünen o ki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ yönetemedikleri belediyenin faturasını ve maliyetini vatandaşlarımıza çıkarmayı tercih etmiştir. Şu anda kamuoyuna yansıyan ve uygulamaya geçen tarifedeki artışla zammın vatandaşımıza yansıması çok ağır ve acı olmuştur" dedi.

KIRSALA BÜYÜK BİR ZULÜM YAPILMIŞTIR
Balıkesir'de 3 kademeli su fiyatı tarifesi uygulandığını anımsatan Başkan Sarı, "Şehir merkezindeki konutlar, kırsaldaki konutlar ve ahır tarifesi olmak üzere 3 farklı tarife uygulanıyor. Esas sıkıntı da burada başlıyor. Balıkesir, su tarifesini her ay bir önceki aya göre ÜFE, TÜFE oranında artırıyor. Her ay daha fazla fatura ödemekteyiz. Zaten enflasyon oranıyla aylık olarak artmakta olan su fiyatlarına yine olağanüstü bir şekilde zam yapılmıştır. İşin daha acı olan kısmı tarım kenti dediğimiz Balıkesir'in Büyükşehir eliyle, Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın ve onun yönetmiş olduğu kadroların eliyle kırsala büyük bir zulüm yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİYİ, KÖYLÜYÜ BATIRMA, YOK ETME PROJESİDİR
Kırsalda kullanılan fiyat tarifesinde 4 kat artış yaşandığına işaret eden Başkan Sarı, 40 ton su tüketen birinci bölgede bugün vatandaşın ödediği 95 liralık faturanın yeni tarife ile 395 lira olacağına vurgu yaparak, şöyle devam etti: "95 lira ödeyen vatandaşımız, 395 lira ödeyecek. Faturasına yüzde 316 lira zam yansımış olacak. Bu ne vicdana sığa ne de bu kenti yönetenlerin yüreğine sığar! Kenti yönetemeyenler, faturayı, halkımıza çiftçimize, üreticimize çıkarmıştır. İkinci bölgede de durum farklı değil. Merkezde 5 ila 10 artış yaşanmakta. Ama asıl zulüm kırsalda üretim yapan, kentin kalkınmasına destek sağlamak için mücadele eden eli nasırlı köylümüze yapılmıştır. 40 tonluk bir fatura daha önce 80 lira iken bugün 334 lira olmuştur. Aradaki fiyat artışı yüzde 310'dur. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin kırsala, çiftçiye, üreticiye verdiği önem açık bir şekilde ortadadır. Bu zulümden başka bir şey değildir. Bu çiftçiyi, köylüyü batırma, yok etme projesidir. Bu kenti bitirme projesidir. Bunu kabul etmemiz de mümkün değildir. Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Partili meclis üyelerimizin ret oylarına karşı, çiftçiyi, üreticiyi, köylüyü, Balıkesir'de yaşayan vatandaşları yok sayan AKP ve MHP siyasetçilerinin oylarıyla bu karar meclisten geçmiştir. Bütün halkımızın bunu açık şekilde bilmesini istiyoruz. Yürütemiyorsunuz, kenti yönetemiyorsunuz, sorumsuzluğunuzu kentte yaşayan vatandaşa fatura olarak kesiyorsunuz. Bunun bedelini de sandıkta ödeyeceksiniz."

KAYNAKLAR ZAYİ EDİLİYOR
Büyükşehir belediyesinin su hizmetini yeterince veremediğine işaret eden Başkan Sarı, kayıp-kaçağın bedelinin faturasının da vatandaşa kesildiğini dile getirdi.
Tahsilatların da düzenli yapılamadığını anımsatan Başkan Sarı, BASKİ'nin yaptığı bir ihalenin de bilgisini kamuoyu ile paylaştı. Başkan Sarı,"Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın yönetmiş olduğu belediye 07.05.2021 tarihinde çıktı ihaleye. Balıkesir'de yaşayan vatandaşımız BASKİ'nin nasıl bir ihaleye çıktığına şahit olsun. 'BASKİ Genel Müdürlüğü alacaklarının telefon ile aranmak suretiyle ödemeye davet edilmesi alım işi.' Belediyemiz faturaların tahsilatını bile kendi beceremiyor. Bunu da ihaleye veriyor. BASKİ'nin borçlarının üzerine bir de bu borcu ekliyoruz. 400 bin TL'lik bir ihale ile bugün alacakların tahsilatı için aranıyor. Aldığımız bilgiye göre verilen şu para kadar tahsilat yapılmadı. Hem alacaklarımızı alamadık hem de bu firmaya ödenen para ile borçlarımız arttı. Yönetilemeyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, '21. İlçe belediyesi' dediğimizde kızıyorlar. Ama sanırım onu da hak etmiyorlar. Biz istiyoruz ki bu kente yaşayanların hakkını, alın terini koruyan bir yönetim ile yürütelim. Ne yazık ki kaynaklar zayi ediliyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi her geçen gün biraz daha batağa sürükleniyor. Korkarız ki yakında maaşları bile ödeyemeyen bir Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile karşı karşıya kalacağız."

BU ZULÜM SON BULACAK
BASKİ'nin hizmet dahi veremediğini belirten Başkan Sarı, BASKİ'nin borçlarını ve ödediği faizleri de açıkladı. Kentin alt yapısını, kendi sorunlarını dahi çözemeyen bir yönetimler karşı karşıya olduklarını belirten Başkan Sarı, "Bu kent bunu hak etmiyor. Vatandaşımız bunun faturasını ödemek zorunda değil. Sırça köşklerinde oturan AKP'liler değil sıcağın altında emek veren eli nasırlı halkımız ödüyor faturayı. Seçimler geldiğinde bunun da faturası kesilecek. Kenti yönetenlerin faturası da kesilecek. Kimsenin şüphesi olmasın! Cumhuriyet Halk Partisi kadroları ile mücadeleye devam edeceğiz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın bu zulüm son bulacak. Bu kente huzur getirecek kadrolar hazır. Güzel günler çok yakın" ifadelerini kullandı. (www.yenihabergazetesi.net)
 
 

Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans