ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

Baysal'dan AB fonları için proje çağrısı

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD) Başkanı Ümit Baysal, Avrupa Birliğinin (AB) yeni fonlarına dikkati çekerek, Balıkesir'in mutlak en üst seviyede yararlanması gerektiğini belirtti.

 Baysal, yazılı açıklamasında, AB'nin 1,1 trilyon avroluk bütçenin yanı sıra 750 milyar avroluk yeni bir fon oluşturduğunu aktardı.

 STK'lara ve üye firmalara yeşil dönüşüm ile dijital dönüşüme yönelik proje üretmeleri için çağrıda bulunan Baysal, şunları kaydetti:

“750 milyar Euro'luk fonun yüzde 30'u yeşil, yüzde 20'si dijital dönüşüm için kullanılacak. Yani 1,8 trilyon Euro'luk Avrupa Birliği 2021-2027 ortak bütçesinin üçte biri yeşil dönüşüme ayrılacak. Biz de aday ülke olarak IPA fonlarından yararlanabiliyoruz. 2021-2022 dönemi için 1,3 milyar Euro'luk fon talep edildi. Bu nedenle STK'larımız ve üye firmalarımıza iş birliği içinde yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüme yönelik proje üretmeleri için çağrıda bulunuyorum. IPA fonlarının yanı sıra yine aday ülke olarak AB programlarına da katılabiliyoruz. Bunların arasında yer alan Ufuk Avrupa'nın, 2021-2027 döneminde 95,5 milyar Euro'luk bütçesi var. Kamu ve özel sektör olarak yeşil dönüşümü hızlandıracak doğru projelerle bu fondan da yararlanabiliriz. Bunların yanında Türkiye katıldığında Dijital Avrupa Programı ve LIFE Programı gibi fon sağlanabilecek programlar da mevcut” diye konuştu. Türkiye olarak AYM ile ilgili çok önemli adımlar atıldığını  anlatan Baysal, “AYM sadece çevre ile ilgili değil yaşayan bir strateji. Çünkü artık yeni bir ekonomik anlayış, üretim ve istihdam modeli söz konusu. AYM'nin altında birçok strateji var. Türkiye tarafından 32 hedef, 81 eylem belirlendi biz de bu hedefler doğrultusunda projeler üreteceğiz” dedi.

YENİ BİR STRATEJİYE İHTİYACIMIZ VAR

Dünyadaki kaynak kullanımının son 35 yılda üç kat arttığına dikkat çeken BASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Baysal, “Ülkemizin bir tarafında sel ve buna bağlı heyelanlar yaşanırken, diğer tarafında ciğerlerimiz yanıyor. BASİAD olarak, iklim değişikliğinin yarattığı sorunların, ülkemiz için esas beka meselesini olduğunu düşünüyoruz. Bu afetlere çağın gerektirdiği dönüşümden geçerek hazırlanmalı, kamu, yerel yönetimler, özel sektör ve STK'ların da işin içinde olduğu, kapsayıcı ve katılımcı iş birliği süreçleri ile kriz senaryolarımızı oluşturmalıyız” diye konuştu. Bu zorlu dönemde ekonomik olarak kalkınmada yeni bir kaldıraç arayışı yaşandığını belirten Baysal şöyle devam etti; “Yeşil ekonomiye geçişi esas alan, dijitalleşmeyi bir kaldıraç olarak kullanan, yeni girişimleri destekleyen, araştırma-geliştirme çalışmalarının önünü açan, KOBİ'lerin direncini artıran ve kapasitelerini geliştiren, küresel ekonomide etkin bir aktör olmayı hedefleyen, ‘yeni bir ufka ve yeni bir stratejiye' ihtiyacımız var. Tamda bu dönemde hazırlanacak AB Projeleri Balıkesir'in bu alandaki fon ihtiyacını sağlayacaktır.” dedi. (www.yenihabergazetesi.net)
Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans