ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

Ziraat Odası Başkanı Danç: “11 yıldır sulama projesinin bitmesini bekliyoruz”

Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, “Manyas tarımında artık bir numaralı ürün çeltiktir” dedi.

İlçelerinde 80 bin dönümlük alana ekilen çeltiğin hasadına 15 Eylül dolaylarında başlanacağına işaret eden Danç, şunları söyledi:

“Tamamladığımız buğday ve özellikle arpa hasadı çiftçimiz için verimli geçti. Pancar hasasından da memnun sayılırız. Çeltikten de aynı verimi bekliyoruz. Ayrıca silajlık mısırımızın da beklentileri karşılayacağını düşünüyoruz. Tabii, tarımımız için sulama çok önemlidir. Ancak biz, Manyas Gölü sulamasından halen yeterinde yararlanamıyoruz. Bandırma yöresinde kalan arazilerimiz dahil 440 bin dönümlük sulanması gereken tarım alanımız var. Bu alanların sadece 90 bin dönümü sulanıyor. Sağ sulama projesi 2010 yılında başladı, 2014'te bitecekti. İhale bu sürede tamamlanamadı. Yeniden yapılan ihale gereği proje 2018'de bitmeliydi, yine olmadı. Yani bu proje 11 yıldır bir türlü gerçekleşmedi. Dilerim artık önce bu sağ sulama projesi tamamlanır ve sıra sol sulama projesine gelir.”

Danç, Manyas'ta gençlerin tarımdan kaçtıklarını belirterek, “Şu anda Manyas'ta çiftçilik yapanların yaş ortalaması 58'dir” dedi.

(ÖNDER BALIKÇI/www.yenihabergazetesi.net)


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans