ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

Marmara'daki balıkçılar yeni sezondan umutlu

Marmara Denizi'nin güneyi ve Kuzey Ege'de avlanma yasağının sona ermesiyle 1 Eylül'de ağlarını suya bırakacak balıkçılar, yeni sezona umutlu girecek.

"Vira bismillah" demeye hazırlanan balıkçılar, bereketli ve halkın bolca balık tüketebileceği bir sezon diliyor.

Tezgahlarının ilk günden bol çeşitle dolmasını ümit ettiklerini anlatan Kayıkçı, "Arkadaşlarımız denize açılmak için sabırsızlanıyor. Bizler de vatandaşa ucuz ve bol balık satmak için bekliyoruz. İlk haftadan sonra balık fiyatlarının uygun rakamlara ulaşacağını tahmin ediyoruz." diye konuştu.

 

 

"Beklentimiz, her şeyden önce balığın bol olması"

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde balıkçılık yapan Hüseyin Topçu, yeni sezonun, ekmeğini denizden çıkarmaya çalışan tüm meslektaşları için kazasız belasız geçmesini diledi.

Geçen yıl denizden çıkarılan balık miktarının az, fiyatların yüksek olduğunu hatırlatan Topçu, şunları kaydetti:

"Bu yıl balık fiyatlarının vatandaşlar için daha uygun seviyede olmasını temenni ediyorum. Balıkçılık zor bir meslek ama balık ülkemizin en önemli besin ve sağlık kaynağıdır. Bizim bu yılki beklentimiz, her şeyden önce balığın bol olmasıdır. Biz, gelecek neslin sağlıklı olabilmek adına balıkla beslenerek büyümesi, korkmadan balık tüketmesi gerektiğine inanıyoruz ama içinde bulunduğumuz dönem yaz mevsimi ve elbette balık fiyatları yüksek oluyor. İnşallah av yasağının kalkmasının ardından balık fiyatları herkesin rahatlıkla satın alabileceği seviyeye iner. Bu konuda umutluyum. Bu sene balık fiyatları çok makul seviyelerde olacaktır diye düşünüyorum."

Ayvalık Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İsmail Güran, yeni tip koronavirüs salgınının sona ermesini ve ülkenin sağlıklı koşullara kavuşmasını temenni ederek, "İnşallah bu sayede balıkçılarımız daha fazla denize açılarak halkımızı bol miktarda balıkla buluşturur, böylelikle de halkımız daha ucuz ve taze balıkları sofrasına götürebilir." dedi.

BALIKESİR - Marmara'daki balıkçılar yeni sezondan umutlu

 

 

Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans