ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

SOLUCAN GÜBRESİ BEREKETİ

Erdek Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Kırmızı Kaliforniya solucanlarının ürettiği gübreden sağladığı "zenginleştirilmiş bahçe toprağı" üretimini sürdürüyor. 

Müdür vekili Kamil Çağlar Ergin, Erdek'e bağlı Çeltikçi Mahallesi'ndeki çiftlikte solucan gübresi üretimine 2017 yılının ağustos ayında başladıklarını belirterek, şu bilgiyi verdi:

"Solucan Gübresi Üretim ve Demonstrasyon tesisimizde 100 bin adet olarak başlattığımız solucanlarımızın sayısını şu anda bilemiyoruz. Ancak yatak sistemi ve havuz sisteminin yer aldığı çiftliğimizin 8-10 bin olan kapasitesi doldu. Ürettiğimiz organik gübreler için solucanlarımızı yanmış gübreye yumurta kabuğu tozu, un durumuna getirilmiş talaş, çay posası ve kahve telvesi ekleyerek besliyoruz. Yani solucanlar için bir rasyon yem hazırlıyoruz. Çay posası ve kahve telvelerini bize Erdek'teki çay bahçeleri ve kahvehanelerin sahipleri ulaştırıyor. Birimimizde halen iki personelimiz çalışıyor. Fenni gübrelerin toprağın yapısını bozması nedeniyle organik gübrenin önemi her geçen gün artıyor. Organik gübre her çeşit kaliteli ürünün yetişmesinde kullanılabilir. Biz de bu konuda isteyen üreticilerimize solucan gübresiyle destek vermeye çalışıyoruz."

Çiftliklerinde bir "Lavanta Bahçesi" de kurduklarını belirten Çağlar, "Amacımız Erdekli çiftçilerin tarım alanlarını tümüyle organik gübreyle tanıştırmaktır" dedi. (ÖNDER BALIKÇI/www.yenihabergazetesi.net)Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans