ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

ENSAR AYTEKİN: AKP VATANDAŞIN SIRTINDAKİ KAMBURDUR

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin artan kur şokunu değerlendirdi. Basiretsiz politikalarla, iktisat tarihinde örneği olmayan tellerle bütün ekonomiyi sarayın iki dudağı arasına aldıklarını ifade eden Aytekin; “AKP artık vatandaşın sırtındaki kamburdur.  Milletin canı yanıyor, cebi yanıyor. Mutfaktaki ocak kaynamıyor, sofrada ateş var. Ülke iki ihtiras sahibinin inadı yüzünden sefalete sürükleniyor. Acil seçim kararı alınmalı, ülkeyi daha ne kadar yıpratacaksınız?" dedi.

CHP'li Aytekin'in konuya dair açıklaması şöyle:

Sandık Acilen Kurulsun

“Türkiye tarihinde görülmedik bir buhran yaşanıyor. Ekonomiyi dışa bağımlı hale getiren basiretsiz iktidar, dünya iktisat tarihinde eşi benzeri olmayan ‘faiz sebep enflasyon sonuç' fikrini ekonomide genel politika haline getirdi. Merkez Bankasının  son faiz indirimi ile birlikte dolar 13 TL seviyesine geldi. Piyasaya müdahale edecek bir silah kalmadı. Henüz 13 TL'lik kur, ekonomiye yansımadı. Bu gördüğümüz fiyatlar doların 8 -9 TL arasındaki hareketinin yansıması. Yani çok daha kötü günler bizi bekliyor. AKP artık vatandaşın sırtındaki kamburdur. Vatandaş isyan ediyor. Acilen sandığı getirin, ülkeyi daha fazla yormayın.

Faize Karşıysanız, Önce KYK Faizlerini Silin

AKP faizle ihya olan, kurdaki artışla zenginleşen bir avuç azınlığın zihniyetinin yansımasıdır.  Çıkıp ‘faizle mücadele ediyoruz, nas ortada' gibi söylemlerle ekonomik yıkıma kılıf arıyorlar. Madem faize karşısınız üniversitelilerin KYK faizlerini, cezala faizleri silin. Devletin elde ettiği faiz gelirlerini bütçeden silin. Görelim gerçekten faiz karşıtı mısınız, değil misiniz? Rantçı çeteler servetlerini ikiye bölerek bir kısmı faizde bir kısmı dövizde değerlendiriyorlar. Faiz inse de kazanıyorlar kur inse de. Olan ise vatandaşa oluyor!

Sanayici İntiharın Eşiğine Geldi

Akıllarınca döviz artarsa ihracat artar diye hesap yapıyorlardı. Bu kur, sanayiciye perişan etti. Gelen döviz sanayiciye kalmıyor. Ülke rezervi artarken, döviz artıyor. Bunun tek sebebi var: İhracattan  dönen dövizi  de Merkez Bankası alıyor. Dolayısıyla sanayici de ihracatçı da isyan ediyor. Sanayiciler İntiharın eşiğindeler. Kurdaki artış sanayiciyi perişan ediyor.

Böyle Giderse Herkes İşsiz Kalacak

AKP'nin akıl dışı girişimleri sonucu ekonomide buhran yaşanıyor. Önümüz kara kış. Daha yüklü doğalgaz faturaları gelmedi. Kurun şu anki seviyesinin etkileri henüz görülmedi. Recep Tayyip Erdoğan ‘ekonominin kitabını yazdık' diyordu. Yazdığı kitap, insanları işsiz, çalışanı maaşsız, sanayiciyi üretimsiz, emekliyi huzursuz bıraktı. Böyle giderse herkes işsiz kalacak. Vatandaş evine ekmek götürmenin derdindeyken beyefendiler hamaset yapıyorlar. Getirin sandığı, vatandaş sırtındaki kamburu bıraksın. Bu ülke için artık bu yük taşıyamaz durumdadır.” (www.yenihabergazetesi.net)


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans