ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

GEZİ DAYANIŞMASI

BALIKESİR AKADEMİK ODALAR'IDAN,GEZİ DAYANIŞMASI

“GEZİ YAŞAM HAKKININ SAVUNULMASIDIR-GEZİ TUTUKLANAMAZ-GEZİ ONURUMUZDUR”

Balıkesir Akademik Odalar Birliği yaptığı basın açıklaması ile gezi ‘nin bu ülkenin demokrasi ve özgürlük taleplerindeki kararlılığın tarihsel kanıtı,aydınlık geleceği için umut olduğuna vurgu yaptı.

“2013 yılında İstanbul'un son yeşil alanlarından birisinin daha betonlaştırılmasına karşı başlatılan tepki milyonların eşitlik, özgürlük ve demokrasi talebi ile birleşmişti. Bir toplumun sağlığı için her zaman savunduğumuz, olmaz ise olmaz dediğimiz, demokrasi, adalet, özgürlük talebi GEZİ'de milyonları buluşturmuştur. Başlangıcında 128 meslek odası, sendika, dernek, siyasi parti ve inisiyatiften oluşan ve sayısı her geçen gün artan Taksim Dayanışması' nın “sağlıklı kentleşme ve yaşanılır kent” talebi, ülkenin milyonlarca yurttaşının daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi talebiyle birleşmiştir. Ardından hem 2014 yılında hem de 2019 yılında açılan davalarda tüm yargılananlar beraat etmesine rağmen oluşturulan kurgu iddianamelerle yeni bir dava yaratılmış ve bir kere daha hukuksuz bir karar ülkemizin tarihine geçmiştir.

                Gezi, bu ülkenin demokrasi ve özgürlük talebindeki kararlılığın tarihsel kanıtı, aydınlık geleceği için umuttur. Hiçbir yargılamanın ya da mahkeme kararının bu tarihsel gerçekliği değiştirme şansı yoktur. Taksim Dayanışması suç örgütü değil; doğasına ve kentine sahip çıkarak onurlu bir yaşam kurmaya çalışanların özgürlük mücadelesinin dayanışma örgütüdür! Başlangıçta Taksim'de ve daha sonra ülkenin her yerinde, kentleri, yaşamları kendisine rağmen fütursuzca düzenlenmek istenen yurttaşların sivil ve örgütsüz yarattıkları doğal ve çoğul öfkedir ‘Gezi'. Gezi' milyonların özne olmayı seçmesidir. Gezi Parkını hiç görme olasılığı olmayanlar için bile bir simge haline gelmiş ve tüm ülkeye yayılmasını sağlamıştır ‘Gezi'25 Nisan'da milyonların yaşamlarına dokunulmasına karşı demokratik haklarını kullandığı bu sürecin yargılanması tamamlanmıştır. Toplumsal vicdanı yaralayacak kararlarla yapılan cezalandırılmalar asla kabul edilemez. Demokrasinin olmadığı, insan haklarının da sağlanamadığı ortamlarda sağlık hakkının gerçekleştirilmesi olanağı yoktur.

                Talimatlarla, kurgu iddianamelere dayanarak verilen bu mahkeme kararı Gezi'nin tertemiz direnişini lekeleyemeyecektir. Bu kararı kabul etmiyoruz! Gezi Direnişinin arkasında dimdik durduğumuz gibi, Gezi Davasında yargılanan ve ceza alan arkadaşlarımızın da yanında dimdik durmaya, dayanışmaya devam edeceğiz. Halkı hedef alan, toplumsal muhalefeti sindirmeye yönelik bu karar, gelecekte hem iktidar sahiplerinin hem de bu kararın altında imzası bulunanların üzerinde bir utanç vesikası olarak kalacaktır. Gezi'nin o görkemli günlerinden öğrendiğimiz en büyük ders, birbirimizin elinden tutmanın, birbirimize sahip çıkmanın bizi ne kadar güçlü kıldığıydı. Bundan sonra da birbirimize sahip çıkmaya, arkadaşlarımız, ağaçlarımızı, ormanlarımızı, şehirlerimizi korumaya devam edeceğiz. Çünkü biz Gezi'yiz,…

HEPİMİZ GEZİ'DEYDİK-GEZİ DAYANIŞMADIR-BİZ HAKLIYIZ.

Haber: C.Saffet Yılmaz


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans