ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

CHPLİ AYTEKİN: İKTİDAR GİTMEDEN ENFLASYON DÜŞMEZ!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yıllık enflasyon oranına bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar AYTEKİN'den geldi. Yıllık enflasyonu %69.97 olarak açıklayan TÜİK'in artık gerçekleri gizleyemediğini ifade eden CHP'li Aytekin “asgari ücret şimdiden 1350 TL eridi. Emekli bayram ikramiyesine zam bekliyordu, alamadı. Asgari ücretli hakkı olan zammı bekliyor, bakanlar ise bu hakkı vermeyi düşünmüyor. Bir avuç insan zengin olsun diye koca bir halk sefalete sürükleniyor. Yüksek enflasyon hırsızlıktır. Halkın cebindeki parayı çalmaktır. Bu iktidar gitmeden enflasyon düşmez.” dedi.

CHP'li Aytekin'in açıklaması şöyle:

TÜİK resmi yıllık enflasyonu %69.97 olarak açıkladı. Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu ENAG ise yıllık enflasyonu %156.86 olarak açıkladı. Artık bir gerçek var ki Türkiye resmi enflasyon oranında Zimbabve'nin ardından 6.sıraya geldi. Yüksek enflasyon, iktidarların halkına uyguladığı en acımasız zulüm politikasıdır. Halkı yoksullaştıran, cebindeki üç kuruşa göz diken iktidar, kendi saltanatı sürsün diye milyonları aç bırakmayı tercih etmiştir. Faiz sebep enflasyon sonuç saçmalığının ardında bir ülke tarihteki en kötü krizlerinden birinin içine düşmüştür.

Yüksek enflasyon, ahlaksızlıktır. İktidarların halkına karşı işlediği en ağır suçların başındadır.

 

Geçtiğimiz yıldan bugüne asgari ücreti %50 arttırdık diyenler, %70 enflasyon karşısında aradaki alım gücü düşüşünü asgari ücretliye iade etmek zorundadır. Şu ana kadar asgari ücretlinin 1350 TL'si erimiştir. Bayramda emekliler ikramiyelerine zam beklerken bu iktidar, yüzbinlerce emekliyi torunları karşısında mahcup etti, torunlarına harçlık veremediği için boynu bükük bıraktı. Bu ülkeyi pazar tezgahlarından taneyle ürün almaya mahkum etti. Şimdi yaşanan bu kriz, tek adam krizidir. Yaptıkları iyi şeyi lütuf gibi anlatanlar, işler kötüye gidince dış güçlere, dışarıdaki savaşlara, yurtdışından emsallere sığınarak geçiştiriyorlar. Meydanlarda elinde mikrofonla “ekonominin sorumlusu benim ben” diyen Erdoğan, şimdi kısık sesle evet ülkemizde enflasyon sorunu vardır diyor. Evet var ve bunun sorumlusu da bizzat Erdoğan'dır. Dolayısıyla iktidar gitmeden, Erdoğan gitmeden enflasyon düşmez. (www.yenihabergazetesi.net)


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans