ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

BU YÖNETMELİK İLE ŞİRKET İFLASLARI ORTAYA ÇIKABİLİR

EPDK'nın GES'lerde üretilen elektriğin bir kısmını bedelsiz almasını sağlayan yönetmelik değişikliğine istinaden, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula açıklama yaptı. Kula, açıklamasında ''Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 11 Ağustos 2022 tarih ve 31920 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.Yönetmelik ile 12 Mayıs 2019 tarihli yönetmelik sonrası devreye giren tesislerin cari yıl içindeki ihtiyaç fazlası elektrik üretim satış miktarları, bir önceki yılda gerçekleştirdikleri toplam tüketim ile sınırlı olacak. Bunun üstündeki üretimler ise YEKDEM'e bedelsiz katkı olarak kabul edilecek.'' şeklinde belirtti.

 Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, sözlerine şöyle devam etti:

''Ülkemiz güneş enerjisinden yararlanma anlamında en uygun coğrafyalardan birisine sahiptir. Bu nedenle de GES yatırımları çok fazla ilgi görmektedir. 2019 yılında sağlanan imkanlar ve teşviklerle çok sayıda firma yüksek maliyetli yatırımlar ile GES kurarak, kendi enerji ihtiyacını karşıladıkları gibi tüketim fazlasını da sisteme satmak üzere yatırım yaptılar. Halen inşası devam etmekte olan da bir çok GES yatırımı bulunmaktadır.''

ŞİRKET İFLASLARI ORTAYA ÇIKABİLİR 

''EPDK'nın GES'lerde üretilen elektriğin bir kısmını bedelsiz olarak alınmasına imkan tanıyan yönetmelik değişikliği, yüklü borçlanmalar ile yatırım yapmış yatırımcıları mağdur edecektir. Pek çok yatırımcı krize girecek ve şirket iflaslarına kadar gidebilecek zararlar ortaya çıkacaktır. Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması için, ruhsatları alınmış ve uygulamada olan projeler 11 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe giren EPDK kararından muaf tutulmalıdır. Yatırımcıların karşı karşıya kalacakları ekonomik riskler dikkate alınmalı ve GES yatırımlarına destekler devam etmelidir.'' (www.yenihabergazetesi.net)


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans