ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

78 KUŞAĞI’NIN 45.YIL BULUŞMASI

Balıkesir 78 kuşağı devrimcileri, geçmişteki mücadele ruhu ile 45 yıl sonra yine bir araya geldiler.
70'li yıllarda tam bağımsız bir ülke için ve eşitlik, özgürlük, demokrasi ve emek mücadelesi veren o dönemin gençleri yaklaşık yarım asır sonra Balıkesir'de buluştular.

Bahçelievler Mahallesindeki Şelale Düğün Salonu'nda bir araya gelen 78'liler bu grubu oluşturan ve yakın bir geçmişte yitirdikleri arkadaşları Recep Soysal için bir dakikalık saygı duruşu ile geceye başladılar. Pandemi nedeni ile üç yıldır yapılamayan 45. yıl buluşmasını bu yıl organize eden Nazif Çınar, buluşmanın gerçekleştiği bu süreçte halkın tek adam rejiminin baskısı altında ezildiğine dikkat çekerken, bu kötü günlerin birlikte mücadele ile aşılacağını vurguladı. Konuşmanın ardından yenilen yemek eşliğinde yıllardır bir birini görmeyen mücadele arkadaşları yıllar öncesine gittiler, hasret giderdiler. Sohbet eden, müzik eşliğinde halay çeken Balıkesir 78 kuşağı gelecek yıl yeniden biraraya gelmek üzere vedalaştı.

“BALIKESİR 78 KUŞAĞI'NIN MÜCADELE GEÇMİŞİ VE GELENEĞİ”
Nazif Çınar, Balıkesir 78 kuşağının mücadele geçmişi ve geleneğini şu sözlerle anlattı:
“Necati Eğitimli devrimci – demokrat öğrenciler Balıkesir Yüksek Öğrenim Derneği (BAYÖD) çatısı altında örgütlenerek faşist işgal altındaki okullarında devrimci mücadelenin fitilini ateşleyerek, anti – faşist mücadelenin öncüsü olmuşlardır. Eğitim Enstitülerinin ülke çapında yaptıkları boykota kitlesel olarak başarıyla katılmışlardır. Necati Eğitimli devrimciler canları pahasına okullarını savunmuşlardır. Öyle ki, MC döneminde Türkiye'de hemen hemen bütün eğitim enstitülerinde devrimci – demokrat öğrenciler okullarına giremezken Balıkesir ve Diyarbakır Eğitim Enstitüleri işgale teslim olmamışlardır. Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü Naver Engin'i sınıfında, Bektaş Yavuz'u evinin önünde, Kazım Turan'ı kaldığı yurtta, Dursun Duman'ı evinde faşistler tarafından öldürülerek şehit verme pahasına okullarına devam etmişlerdir. Necati Eğitim Enstitülü arkadaşlarımıza selam olsun.”
“Öğretime yeni başlayan okullarının açılışını yapmaya gelen dönemin Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem'i protesto ederek mücadeleye başlayan ve kısa sürede okullarını devrimci mücadelenin bir üssü yaparak Balıkesir'deki devrimci mücadeleyi bir üst seviyeye çıkaran BİTYO'lulara selam olsun. Açıldığı günden itibaren devrimci mücadeleye ivme kazandıran, nerede ihtiyaç varsa yardıma koşan AKADEMİLİLERE selam olsun.Orta öğretim mücadelesine damga vuran, devrimci eylemlerin lojistik destekçisi, “HoŞiMin” çivilerinin imalatçısı Sanat Okulu öğrencilerine, Balıkesir Lisesinin, Ticaret Lisesinin yiğit öğrencilerine selam olsun.
Sıcak çatışmaların en yoğun yaşandığı, faşist güçlerin neredeyse her gün saldırdığı ve her saldırıyı geri püskürterek devrimci güçlerin moral kaynağı, faşist güçlerin korkulu rüyası Sakarya Mahallesinin devrimcilerine, Kasaplar, Aygören, Gündoğan , 26 Evler, Gaziosmanpaşa mahallelerinin devrimcilerine selam olsun.
Balıkesir'e geldikleri günden itibaren devrimci güçlerin yanında yer alan, aktif olarak mücadeleye katılıp her türlü desteği veren Kayseri – Kırkısrak'lılara selam olsun.Ayvalık, Bandırma,Bigadiç. Balya, Burhaniye, Edremit, Erdek, Sındırgı, Savaştepe ve Susurluk ilçelerinin devrimcilerine selam olsun. Devrimci – demokrat öğretmenlerimize, memurlarımıza, işçi ve esnaflarımıza selam olsun.
Her karakola düştüğümüzde, mahkemeye çıktığımızda hiçbir ücret talep etmeden bizlerin gönüllü avukatları Önder Kırlı, Tuncer Çallıoğlu'na selam olsun.Yine gönüllü avukatlarımızdan olan, ancak aramızdan ayrılan Yaşar Aras'ı, ve Sadi Acunsal'ı da saygıyla anıyoruz.“TAM BAĞIMSIZ BİR ÜLKE İÇİN BEDELLER ÖDEDİK”
“Arkadaşlar, eşitlik, özgürlük, demokrasi mücadelesi için ağır bedeller ödedik. Sakıncalı denilerek işten atıldık. Gözaltılar, tutuklamalar, sürgünler yaşadık, işkence gördük, kaçak olduk, mülteci olduk, idamla yargılanıp uzun hapisler yattık.
Bektaş Yavuz'u pusuda kurşunlanarak, Naver Engini sınıfında şişlenerek, Hasan Kaynak, Mahmut Özden, Dursun Duman ve Kazım Turan arkadaşlarımız taranarak ve İbrahim Aslan'ı şişlenerek kaybettik.
Meral Akşener'e göre bunlar mertçe siyasi cinayetlermiş. Öyle değil Akşener… Yoldaşlarımız kahpece öldürüldüler, ama onlar, yiğitçe, mertçe, dövüşerek ölüme gittiler.
Güç kaybettik ama pes etmedik. Vazgeçmedikçe hep bir umut ve bir çıkış vardır.
Bu süreçte olgunlaştık, bilinçlendik.
Birlikte mücadele etmenin önemini daha iyi anladık.
Farklılıklarımızı ayrı ayrı hareket etmenin gerekçesi yapmak yerine; ortak noktalarımızı birlikte hareket etmenin gerekçesi yapmamız gerektiğini kavradık.
Balıkesir 78 kuşağı; karanlığa karşı aydınlığın, hurafeye karşı bilimin, bağnazlığa karşı laikliğin, Faşizme karşı demokrasinin, keyfiliğe karşı hukukun, savaşa karşı barışın savunucusudur. Bizler dün bu değerler için mücadele ettik.”
 

Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans