ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

AHMET AKIN: ‘BALIKESİR TÜRKİYE’NİN EN ÇOK BÜYÜYEN KENTİ OLACAK’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in katılımıyla gerçekleştirilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın'ın projelerini açıkladığı Büyük Balıkesir Buluşması'nda kalabalık salona sığmadı. İçerideki katılımcıların iki katına ulaşan kalabalık etkinliği dışarıya kurulan dev ekrandan takip etti.

 

CHP Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in katılımıyla gerçekleştirilen Büyük Balıkesir Buluşması'ndaki konuşmasına, 1864'te Balıkesir'in ilk Belediye Başkanı Giritlioğlu Ali Bey'i, 1878'de Balıkesir'e ilk kanalizasyon sistemini getiren Börekçioğlu Necip Ali Bey'i anarak başladı. Balıkesir'in 15 Mayıs 1919'da İzmir işgal edildiğinde hemen ertesi gün 16 Mayıs 1919'da önce okul yurdu sonra Alaca Meclis'te toplanarak Kuva-yi Milliye bayrağını açan Kurtuluş Savaşı'nı başlatan şehir olduğunu hatırlatan Ahmet Akın, “Vehbi beye, Mehmet Emin Bey'e, Abdullah efendi'ye, Hulusi beye selam olsun. Bu şehre yedi kez gelmiş, 6 Şubat 1923'te Milli Kuvvetler Caddesi'nde Kuva-yi Milliye'nin yiğit evlatları Balıkesirlileri selamlayan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e selam olsun. Belediyecilikte, halka hizmette efsane olmuş Vedat Dalokay, Ahmet İsvan, Aytekin Kotil, Murat Karayalçın ve Yılmaz Büyükerşen'e selam olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

“Ben bu yola ‘Balıkesir benim ailem' diyerek çıktım” diyen Ahmet Akın şunları söyledi:

“‘Yalan yok, plan var, tutamayacağımız vaadi vermiyoruz' diyerek hazırladığınız çalışmalarımızla planlı bir şekilde Balıkesir'e hizmet için durmadan yorulmadan her an çalışarak Balıkesir'imizi yönetmek için nasıl bir hazırlık yaptığımızı kısaca anlatmak istiyorum. Ölçülemeyen hiçbir şeyin yönetemeyeceğinin bilinciyle önce Balıkesir'in sorunlarının mevcut durumunun röntgenini çektik.Balıkesir'in ihtiyaçları, hemşehrilerimizin talepleri nelerdir diye sorduk, araştırdık. Türkiye ve dünyadaki belediyecilik çalışmalarını masaya yatırdık. Belediyecilik üzerine yazılmış 2 bin 509 yüksek lisans ve doktora tezini inceledik. Ulusal ve uluslararası uygulanmış yaklaşık 2 bin projeyi tek tek gözden geçirdik. Sadece bununla da yetinmedik. TÜİK dahil olmak üzere devlet kurumlarının Balıkesir'e yönelik çalışmalarını inceledik. Anketler, mülakatlar yaptık.

En doğru belediyecilik uygulamalarını belirlemek için tüm bu veri ve çalışmalar ışığında Balıkesir'e özel projelerimizi ürettik.

 

‘BALIKESİR' 10 SIRA GERİ GÖTÜRDÜLER'

Tarım, turizm, taşıma, tarih, teknoloji yani 5T olarak belirlediğiniz konulara öncelik vererek 3 yeni yani yeni bir vizyon, yeni bir anlayış ve Yeni bir yönetim ile belirlediğimiz projeleri hayata geçireceğiz. Projelerimizin bir kısmı uygulanmış ve başarı sağlamış bir kısmı da Balıkesir'e özgü yeni projelerden oluşuyor. Sevgili ailem, Cumhurbaşkanlığı verilerine göre son 20 yılda toplumsal ve ekonomik gelişmişlik sıralamasında Türkiye çapında 15'incilikten 24'üncülüğe düştük. 10 sıra birden geriledi. Durum net Balıkesir hak ettiği yerde olmadığı gibi geriye doğru giden bir büyük bir kasabaya dönüştürülüyor. 10 numara kenti 10 sıra geri götürdüler. Biz 10 numara kentimizi 10 numara yönetimle 10 sıra ileri taşıyacağız. Yani bu böyle devam etmeyecek. Balıkesir'e yeni bir vizyon yeni bir yönetim ve yeni bir anlayışı getireceğiz. Projelerimizin tamamına www.onnumarabaskan.com adresli siteden ulaşabilirsiniz. Bir de o siteye girince gönüllü olmayı unutmayın çünkü birlikte başaracağız.

 

‘BALIKESİR YIKILMAYACAK'

Öncelikle Türkiye'nin unuttugu en önemli kavramı planlamayı Balıkesir'de hayata geçireceğiz. Balıkesir Planlama Ajansı'nı kuruyoruz. Biz sadece önümüzdeki 5 yılı değil, Balıkesir'in 2050'sini planlıyoruz. Planlamaları kesintisiz şekilde ilerlemesi için Dijital ikiz projesini hayata geçireceğiz. Dijital ikiz, kentimizi bina envanterinden altyapı ve trafik kontrolüne kadar bütünleşik bir anlayışla yönetmeye yarayan araç olacak. Böylece Balıkesir imizde hayatın durmasını asla müsaade etmeyecegiz Balıkesir dijital ikizi ile kendimiz akıllı, sürdürülebilir ve afetlere dirençli bir yönetim anlayışıyla yönetilecek. Barcelona, Viyana gibi dünyadaki akıllı, sürdürülebilir ve dirençli kent standardını alan kentler arasındaki yerini alacak. En önemli gündem maddemiz Dirençli Balıkesir projemiz. Büyük sarsıntılar yaşamış Balıkesir, 20 aktif fay hattının üzerinde yer alıyor. Balıkesir'in karşılayabileceği deprem ve doğal afetleri hazırlayabilmek için dirençli Balıkesir projemizi uzmanlar ile hazırladık. Bu çerçevede yaşanabilir kentsel dönüşüm ofisleri kuruyoruz. Sadece binalar değil deprem sonrasında karşılaşılabilecek riskleri de ortadan kaldırmak için maalesef amacı dışı kullanılan ve yeterli olmayan deprem toplanma alanlarini da hazır edeceğiz.

Balıkesir yıkılmayacak. ‘Balıkesir Depreme Direniyor Platformu ile tek yapıları BALTOK  üzerinden hızlıca dönüştüreceğiz ve  deprem gönüllüleri yapılanmasını kuracağız. Balıkesir, kentsel kimliği korunarak depreme dirençli bir şehir haline gelecek.

 

‘ESNAFLA AYNI MASADA OTURACAĞIZ'

Balıkesir'de 42 bin işsizimiz var. Öte yandan işverenlere gidiyorum ‘ara eleman ve işçi bulamıyoruz' diyor. Hemşerilerim ‘iş yok' diyor, işte biz o kardeşlerimizin yanlarında olacağız devreye gireceğiz ve her ilçede kariyer ve istihdam ofisleri açacağız. Orada iş bulmak için çabalayan kardeşlerimiz nitelikli işgücü arayan işverenle buluşturulacak, işe göre kardeşlerimizi hazırlayacak, eğitecek ve sonrasında davulla zurna ile iş yerlerine teslim edeceğiz. Sivil toplum örgütlerimiz, meslek odalarımız için ortak merkez kuracağız, STÖ'lere ofisler temin edilecek, sekreterya hizmeti, toplantı salonları konferans salonu ortak kullanımda olacak. Balıkesir'de 50 bin esnaf, 53 binden fazla işyeri ve 85 oda teşkilatı bulunuyor. Esnaf sayısının yüksekliğinde Türkiye'de 10'uncu sıradayız. Oda sayısına göre de 6'ncıyız. Buna karşın Balıkesir'in yönetimi içinde esnaf etkinliği maalesef çok düşük. Bu sebeple Balıkesir esnafının sorunlarına doğrudan çözüm için ‘aynı sofrada oturduğumuz esnafımız ile belediyenizde de aynı masada oturacağız' dedik ve ve Esnaf İşleri Daire Başkanlığı'nı kuracağız.

 

‘20 HANIMEVİ AÇACAĞIZ'

Toplumsal sorumluluk ve dayanışma konusunda da çok önemli projeler hazırladık. Projelerimizde kadınlarımıza, çocuklarımıza, gençlerimize ve yaş almışlarımız ile tüm canlılara dokunacağız. Sadece kadınlarımız için sohbet edebilecekleri, TV izleyebilecekleri, gündüzleri evde tek başına kalorifer yakamayan, yazın klima çalıştıramayan; ev temizlemekten, çamaşır yıkamaktan bunalmış, yorulmuş, tükenmiş kadınlar için, psikolog, sanat etkinlikleri içeren çayların kahvelerin, keklerin ikram olduğu merkezlerde köy garajına yakın yerlerde hanım evlerinde keyifli bir gün geçirecekleri 20 hanım evi açacağız. Vefası olmayanın bekası olmaz! Yaş almışlarımıza yönelik 5 adet yaşlı bakım merkezi ve Alzheimer Konuk Evi geliyor. Şehrimizin çınarlarına vefamızı gösteren aktiviteler sunacağız Üç ayrı bölgeye birer tane ‘Yaşam Köyü' açacağız. Yaşam köyünde otizmli evlatlarımıza yönelik eğitimler ve çalışmalar olacak. Engellilerimize yönelik çalışmalar olacak. Burada işletmelerle yapacağımız anlaşmalarla evlatlarımızın yanında olacağız. İstihdama katılmaya istekli dezavantajlı bireylere basit uygulamalarla iş alanı oluşturup gelir sahibi olmalarını sağlayacağız.

Aileleri bir mola verecek. Biz kendilerini sabah evlerinden alacağız, akşam evlerine yemekleri ile birlikte bırakacağız ve evlerinin ekonomisine katkı sunacaklar, para kazanacaklar. Balıkesir'i engelli vatandaşlarımız için daha yaşanır hale getireceğiz belediyemizin imkanları çerçevesinde sağlık, iş ve eğitim imkanları yaratacağız. Engelsiz taksi ile gidecekleri yerlere ücretsiz ulaştıracağız.

 

‘HERKESE DESTEK GELİYOR'

Balıkesir'de herkesin sahip olacağı 10 NUMARA KART ile ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere tüm Balıkesir'in cebinde taşıyacağı bir sistem inşa edeceğiz. 10 NUMARA KART sadece otobüse binerken kullanılmayacak, cebinizdeki sosyal yardım, cebinizdeki nakit para, cebinizdeki kredi ve cebinizdeki Büyükşehir Belediyesi olacak. 10 NUMARA KART ile ihtiyaç sahibi olan Dul, yetimlerimiz ile ev kadınlarımıza yılda bir kez 20.000 TL nakit destek vereceğiz. Üniversite kazanan ve il dışına giden gençlerimize şehir dışına gidiş dönüş bileti ve konaklama için nakdi yardım sağlayacağız. Askere gidecek gençlerimize 5000 TL vereceğiz. Gazilerimize Gaziler Günü'nde 5000 TL vereceğiz. Yeni evlenen gençlere 30.000 TL vereceğiz. Bebek sahibi olan ve ihtiyaçları karşılamakta güçlük çeken ailelere mama ve çocuk bezi almaları için aylık 2000 TL vereceğiz. Sıfır ve dört yaş arası çocuğu olan ve sosyal incelemeyle ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere aylık 1000 TL vereceğiz. Emeklilerimize her ay nakli destek vereceğiz. Engellilerimize yılbaşında 5000 TL vereceğiz. İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan'da gıda yardımı olarak 2500 TL, kış öncesinde yakacak yardımı olarak 5000 TL yardım yapacağız. 10 NUMARA KART sadece Balıkesir esnafında ve Balıkesir genelinde kullanılabilecek. Benim hemşerilerim yokluğunu, ihtiyacını söyleyemez hatta evinde bir tek ekmek varsa komşusu açsa yarısını bölüşürür. Böyledir yiğit Balıkesirliler onurludur işte. O süreçte her zaman Ahmet Akın onlara en yakın olacak ve ellerindeki kartla gidip alışverişini yapacak. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek.

 

‘KİMSENİN HAKKINI YEDİRMEM'

Adaletli bir belediye başkanı olacağıma söz veriyorum. Kimsenin hakkını yedirmem, hakkını halkıma teslim ederim. İhtiyaç sahibi herkes nakdi yardımlardan faydalanacak. Bizde Allah korkusu var. Bu işe asla siyaset karışmayacak. Sadece yardımlar değil, Balıkesir ekonomisini ayakta tutan tarım ve hayvancılığa sağlayacağımız desteklerle şehrimizin bereketini arttıracağız. Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz'de siyaset yapılmasına izin vermeyecegim. Hepimiz kimseyi ayırmadan tüm hemşehrilerimizin hizmetkarı olacağız. Kalkınma köylerden başlayacak. Kadın girişimciliği desteklenecek. Büyükşehir yasasıyla köylerden alınan arazi ve binalar atıl durumda bunlar köyün kullanımına sunulacak. Kepsut Tarım Müzesi ve Açık Fuar Alanı Cumhuriyet Döneminin Tarihi Ziraat Mekteb'ini yeniden canlandırıyoruz. Türkiye'nin ilk çiftçi mektebi olan Kepsut Çiftçi Mektebi (Ziraat Mektebi) restore edilecek. 150 bin metrekare alanda açık alan fuar merkezi düzenlemesi yapılarak Kepsut  Tarım Fuarı burada düzenlenecek ve hal ettiği değere ulaşacak. Susurluk Çayı ve Simav Çayı kirlilikle değil güzellikleriyle anılacak. Sözleşmeli ve pazarlama garantili üretim modeli uygulamasına geçeceğiz. Kırsal mahallelerimiz boşaldı, gençler kente göç ediyor tarımı terk ediyorlar. Süt hayvanları mezbahaya gidiyor. Satın alma garantili üretimle tarımı iyi gelir getiren cazip bir iş alanına dönüştüreceğiz çiftçimizin ürettigi ürün toprakta kalmayacak.

 

‘CAN DOSTLARA YAŞAM ALANLARI'

Sahipsiz hayvanlar ile ilgili adil bir yaklaşıma ihtiyaç var. Sahipsiz hayvanların dar barınaklarda değil, geniş ve her birinin içi ayrı kulübeler barındıran bahçeli yaşam alanlarına ihtiyacı var. 10 bin hayvan kapasiteli olarak kurulacak olan üç adet hayvan merkezinde veteriner sağlık hizmetleri sunulacak. Hayvanların düzenli bakımı yapılacak. Merkezlerde kapsamlı bir sahiplendirme çalışması da yürütülecek. Hayvan dernekleri için sosyal çalışmaları yürütebilecekleri yerleşkeler kurulacak. Kimsesiz hayvan olamaz, hepsi bizimdir. Can dostlarımıza, sokak hayvanlarına bakım merkezleri kuracağız. Hedef sahipsiz hayvan bırakmamaktır. Sahipsiz hayvanlara biz sahip çıkacağız. Sahipsiz hayvan konusunda ülkeye örnek olacak, bu konuyu adil bir yaklaşımla çözeceğiz. Sahipsiz hiçbir hayvan soğuktan donmayacak. Bir aracın altında can vermeyecek. Aç, susuz ve sevgisiz kalmayacak. Can dostlarımıza, sokak hayvanlarımıza çiftlik hayvanlarına ve doğal hayata sağlık desteği vereceğiz.

Veterinerlik fakültesi bünyesinde bir hayvan hastanesinin kurulması için çalışmalara başlayacağız. Can dostlarımızın korunması ve sağlıklı yaşam sürebilmesi için rehabilitasyon alanları ve bakım merkezleri kuracağız. Tarihi Balıkesir Evlerini Yaşatma Projesi ile Balıkesir kent kimliğini yeniden canlandırıyoruz. Tarihi Balıkesir evlerini restore edip Balıkesir'imizi kendi tarihiyle buluşturuyoruz.

 

‘İKİ TEMATİK PARK GELİYOR'

En değerli varlıklarımız çocuklarımız. Balıkesir'de 0-4 yaş aralığında yaklaşık 60 bin çocuk var. Bu sayıya karşın Büyükşehir Belediyesi'nin sadece iki kreşi var. Her biri sadece 50 çocuğa hizmet ediyor. Her ilçede olmak üzere 50 kreş ve dört çocuk eğitim merkezi açacağız. Çocuklarımız kreşe giderken anneleri de güvenle işlerine gidebilecek. Çocuklarımızın sağlığı da bakımları kadar önemli. Tıbbiyeli Hikmet Çocuk Sağlığı ve Tıp Merkezi ile Balıkesir'in önemli bir eksiğini kapatacağız. Yüksek standartlara sahip olacak merkezimizde ailelerimiz çocuklarımız için güvenilir ve modern sağlık hizmetlerine kavuşacak. Çocuklarımıza tematik parklar ve sosyal yaşam alanları kuracağız. Çok önemsediğim, Balıkesir'e özgü iki tematik parkı anlatmak istiyorum. Bunlardan ilki yaklaşık 400 dönüm alana kuracağımız Milli Mücadele Parkı olacak. Burada evlatlarımızın içinde kütüphanesi, müzesi olan Türkiye'nin her tarafından insanların Milli Mücadele'yi yaşayarak, hissederek özümseyeceği bir park olacak. Diğeri ise tarım ve hayvancılık tematik parkı olacak. Bu parkta çocuklarımız çiftçi olacak olacak, çoban olacak. Ekimden hasat tarımı, sağımdan yem karma ya kadar hayvancılığı eğlenerek öğrenecekler. Bu zor iş, büyük emek.

 

‘2000 KAPASİTELİ İLAVE YURT'

Çocuklarımız kadar önemli bir diğer odak noktamız da gençlerimiz olacak. Gençlerimize yönelik projelerimiz, istihdam, planlama, barınma, destekleme, spor ve eğlence alt başlıklarında olacak. 2050 Gençlik Merkezi'nde, bilgi, beceri, yetkinlik, istihdam ve mükemmeliyet kavramlarını  bir araya getirerek gençleri iş dünyasına hazırlayacağız. Eğitimde sorunlar yaşayan gençlerimize Üniversite Öğrenci Hizmetleri Şube Müdürlüğü Öğrenci Ofisi yardımcı olacak. Yurttan, ulaşım ve beslenmeye kadar geniş bir alanda karşılaştıkları sorunlara anında çözüm sunacağız. Yıllardır süren gençlerin barınma sorununa Büyükşehir kız ve erkek öğrenci yurtları ile çözüm getireceğiz. Balıkesir'e 2000 öğrenci kapasiteli ilave yurt kazandıracağız.

 

‘SEKA KARŞISINA ÜNİVERSİTE KENTİ'

Evde kalorifer yakamamak, klima çalıştıramamak gençlerin en büyük sorunu. Küçük bir evde, üç kardeş, açık televizyon, amca, dede bir arada. Gençler nerede ders çalışacak? 20 adet kitap kafe açıyoruz. Başka kentlerde de CHP'li belediyelerin örnek çalışmaları var. Hepsi dopdolu, hepsi ders yapan gençlerimizle dolu. Çay kahve çorba bedava, yeter ki ders çalışsınlar. Balıkesir'in en yoğun hattı üniversite hattı. Her gün binlerce öğrenci şehirden üniversiteye uzun ve yorucu bir yolculuk yapmak zorunda. Öğrencilerin üniversiteye yakın bir lokasyonda konaklama imkanı yok. Eski SEKA karşısında halihazırda yerleşimler kurulu alanda üniversite kenti kurulacak. Kent öğrencilerin yanı sıra erişim güçlerinden ötürü üniversite Hastanesi'nde faydalanamayan vatandaşların ihtiyaçlarına da cevap verecek.

 

‘6 BİN GENCE ZEYTİN BURSU'

Ölmez ağacın meyvesi gençlerimizi yaşatacak. Balıkesir'de yaklaşık 12 milyon zeytin ağacımız var. Çoğu anıt statüsünde. Dünyaca meşhur Ayvalık zeytinyağı, Edremit zeytinyağı Balıkesir'de üretiliyor. Bu 12 milyon ağacın 6 milyonu atıl duruyor. Miras bölüne bölüne kalmış kişi başı 2-3 ağaç. Bu durumda hiç bakılmayan 6 milyon ağacımız var. Biz ne yapacağız? Zeytin Enstitüsü kuracağız. Özellikle Ziraat Fakültesi öğrencisi üniversite öğrencilerimizin eğitim kampı gibi, maaş karşılığı bu zeytinliklerde çalışmalarını sağlayacağız. Belediyenin makine ve toplu alım gücüyle, terk edilmiş 6 milyon zeytin ağacından milyonlarca liralık bir kaynak yaratacağız. Tapu kayıtlarına göre bu zeytin ağaçlarını çoktan unutmuş vatandaşın cebine zeytinin parası yatırılacak, bir yandan da gençlerimiz kendi topraklarının hazinesi zeytinle hem tecrübe hem de gelir elde edecek. Kaynak çevremizde, kaynak her yerde. Zeytin ağaçlarımızın atıl olanlarını yaşama döndürerek elde edeceğimiz gelirle 6000 gencimize ilave burs vereceğiz

 

‘FESTİVALLER ŞEHRİ OLACAK'

Balıkesir'in kimliği maalesef giderek yok oluyor. Kendimizin kimliğini öne çıkaracak projelere ihtiyacımız var.

Bu kimliklerden biri festivaller şehri Balıkesir. Zeytinden, Kuvayi Milliye'ye Zeytinli Rock Festivali'ne ve heyecanı kaybettirilmeye başlanan milli ve dini bayramlarımıza yönelik festivallerle Balıkesir bir marka kent olacak. Fuarlar da Balıkesir'in marka değerini yükseltecek. Balıkesir'de durum aynen şu: Adında fuar olan bir yer var fakat fuar yok, havalimanı var uçak yok! Balıkesir'in ticari, teknolojik, finansal, kültürel ve ihracat odaklı ihtiyaçlarını karşılayacak uluslararası bir Fuar Merkezi'ni şehrimize kazandıracağız.

Balıkesir Uluslararası Fuar Merkezi, şehrimizin dünyaya açılan kapısı olacak. Balıkesir'e gelen yollar üzerinde kurulacak ‘Balıkesir Molası' dinlenme tesislerimiz ile şehrimizin marka ürünleri ve yerli üreticimizin el emeğini gelire dönüştüreceği alanlar oluşturacağız. Şu an atıl duruma düşmüş YAY/ADA olarak bilinen alışveriş merkezinin bulunduğu yapıyı interaktif bir Büyükşehir Yaşam Merkezi'ne dönüştüreceğiz Kompleks içerisinde STK merkezi, Büyükşehir Belediyesi İstihdam Ofisi, Balıkesir Planlama Ajansı ve Sahne Sanatları Merkezi'nin yanı sıra, Balıkesir Mutfağı gibi yeme içme alanları kreş ve çocuk oyun merkezi yer alacak.

 

‘BALIKESİR ENERJİ AŞ KURULACAK'

Orman, ağır sanayi ve büyük yangınlara müdahale etmek için Büyükşehir Belediyesi, bir yangın uçağı ve helikopteri kiralayacak. Yaz döneminde Balıkesir ve Edremit'te konuşlanacak bu araçlar güvencemiz olacak.Balıkesir Enerji A.Ş.'yi kuruyoruz. Hedefimiz karbon nötr belediye olmak. Hemşerilerim biliyorsunuz, enerji konusu benim uzmanlık alanım. Balıkesir'de hem su kaynaklarını korumak hem de enerji üretebilmek için baraj göllerimizin üzerine yüzer GES'ler kuracağız.

Hem suyumuz buharlaşmayacak hem de belediyemizin ihtiyacı olan yenilenebilir enerjiye kavuşacağız. Deniz üstü offshore RES'ler kuracağız, güneş ve rüzgâra en yüksek derecede kullanacağız. Enerji maliyetlerini düşürmek isteyene herkese yaymak için yenilenebilir enerji kooperatifçiliğini destekleyeceğiz.

 

‘KÖRFEZE ARITMA GELİYOR'

Balıkesir'i bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarında bir cazibe merkezi haline getirmek için Balıkesir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi'ni (BALTİM) kuracağız. Projelere destek vereceğiz ve melek yatırımcılar ile buluşacağız. Bu çağda artık konuşulmaması gereken bir konu olsa da, Edremit Körfezini en büyük sorunlarından olan kanalizasyon ve arıtma probleminden kurtaracağız.. Körfez'deki acil ihtiyaç olan 150.000 kişi kapasiteli ileri teknoloji ve biyolojik arıtma tesisini derhal kuracağız. Bu bölgemizde altyapı sorunları bitecek, susuzluk sona erecek, deniz temizlenecek. Tüm ilçelerimizden merkeze nakledilen katı atıkları yerinde bertaraf için Güney Marmara'da Bandırma'ya ve Körfez'de Edremit'e yerinde bertaraf yapan katı atık tesisleri kuracağız. Kuracağımız Balıkesir Süt ve Süt Ürünleri Kooperatifi ile hem üreticilerimize destek olacağız hem de Balıkesirli hemşehrilerimize uygun fiyatlı süt ve süt ürünleri sağlayacağız. Kendi markamız olacak ‘10 Numara Süt' öğrencilerimize ücretsiz ve günlük olarak ulaşacak. Kendi markamız olacak ‘Balkaymak' ile Balıkesir'imizin meşhur manda kaymağını tüm Türkiye'ye tanıtacağız. Arıcılarımıza ekipman ve ana arı desteğini artıracak ve kuracağımız Arı Yetiştiricileri Birliği çatısı altında bal paketleme tesisi ve bal analiz laboratuvarı ile Karesi Bal markasını oluşturacağız.

 

‘BADO İLE DENİZ ULAŞIMI'

Balıkesir'imizi ‘demir ağlarla' öreceğiz. Füniküler hattı ile Çamlık Tepesi, Adnan Menderes Mahallesi'ne bağlanacak. Hafif raylı sistem, otogar ile üniversite kampüsü raylarla buluşacak. Uçak inmeyen havaalanı anlayışına son vereceğiz. Balıkesir bir lojistik ve ulaşım noktası haline gelecek. Kuracağımız Balıkesir Deniz Otobüsleri ile yaz döneminde Ayvalık-Akçay- Altınoluk rotası ve Erdek-Narlı ile Marmara Adası arasında hızlı ve konforlu deniz taşımacılığı yapacağız. Ulaşımı kolaylaştıracak, Balıkesir turizmini canlandıracağız. Bu projeler için neye ihtiyaç var? Yeni bir anlayışa, yeni bir vizyona yeni bir yönetime ihtiyaç var.

 

‘TÜRKİYE'NİN EN ÇOK BÜYÜYEN KENTİ OLACAK'

Balıkesir bir büyükşehir ama maalesef bir kasaba gibi yönetiliyor. Şu an Balıkesir'i yönetenler, Balıkesir'in ne kadar zengin bir kent olduğunu bilmiyor. Oysa Balıkesir, önümüzdeki 20 yılda Türkiye'nin en çok büyüyen kenti olacak. Büyüyecek de nasıl büyüyecek? Biz büyümeye karşı değiliz. Biz rantçılara, peşkeş çekilmeye, Balıkesir'in zenginliklerini rant çetelerine akıtmaya karşıyız. Bakın, Balıkesir merkez nüfusu 340 bin kişi. Makul bir kent merkezi kadar nüfus. Ama akşam hafta içi gelin, arabayla 100 metre yolu 1 saatte alamazsınız. Kent merkezimiz küçük ama konu trafik sorununa gelince, büyük metropollerdeki trafikten beter bir trafik var. Balıkesir bir su şehri. Şurayı kazsanız mis gibi su çıkar. Ama Balıkesir suyu en pahalı içen kentlerden biri. Bu şehre Allah, en güzel insanları vermiş. Bereketi toprakları vermiş, su vermiş. Deniz vermiş, dağ vermiş, orman vermiş. Bolluk içinde yokluk çekiyoruz. Şu kadar bir kentte trafik terörü yaşıyoruz. Köylümüz su bulamıyor, kentlimiz bulsa da parasını ödeyemiyor. Bunların tamamının nedeni plansızlık vizyonsuzluk. Bu nedenle biz işe planlama ile başladık, planlama ile devam edeceğiz. Türkiye'nin en iyi planlama organizasyonlarından birini kuracağız.

 

‘ADALETLİ BİR BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM'

Sene 2024, Türkiye'nin kuzey yarısında bir kent. Ve sivrisinek sorunu yaşıyoruz. Bu ayıptır yahu… Büyükşehir bu görevi sırtından ilçelere atmış. Nereye baksanız dökülen bir zihniyet, canım Balıkesir'e gölge yapıyor. Allah'ın izni ve Balıkesirli hemşerilerimin takdiriyle 31 Mart gecesi bu kente plan gelecek, bolluk bereket gelecek. 1 Nisan'dan itibaren Balıkesir'de herkese eşit hizmet olacak. 1 Nisan'dan itibaren Balıkesir'e kibir ve ‘ben' değil, hoşgörü ve ‘biz' hakim olacak. Adaletli bir belediye başkanınız olacak Balıkesir, söz veriyorum! Yarınlarımızın mimarisi, bugünlerimizin becerisine bağlıdır. Biz öyle bir belediyecilik yapacağız ki ‘Buradan Ahmet Akın geçmiş' diyecekler. Biz de yalan yok plan var. Ben hazırım. Ekip arkadaşlarım hazır, Balıkesir hazır!'

  


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans