ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

“31 MART İKTİDARA SARI KART GÖSTERME GÜNÜDÜR”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Edremit, Bigadiç ve Bandırma'da 3 ayrı miting yaptı. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Akın ve ilçe başkan adaylarına destek isteyen Özgür Özel'in gündeminde, AK Parti Büyükşehir Adayı ve mevcut Büyükşehir Başkanı Yücel Yılmaz'ın, yerel ve ulusal medyada geniş yankı uyandıran çıkışı oldu. Yücel Yılmaz, kendisine destek vermeyen iş insanlarına, “size Cuma'ya kadar süre, destek sözü verip arkamdan iş çevirenlerden önce AK Parti sonra ben hesap soracağım” diye seslenmişti.

 

Özgür Özel, Balıkesir'deki mitinglerinde Yücel Yılmaz'a şöyle seslendi: “Dün Balıkesir'deki işadamlarına, sanayi, ticaret odası üyesi yöneticilerine tehditler savurmuş. Demiş ki ‘Cuma'ya kadar mühlet veriyorum, tutumunuzu değiştirmezseniz, beni desteklemezseniz bu şehrin bir hesabı var, pazartesi hesap sorarım' demiş. Bak sen; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı; Balıkesir ne ne ucuz kabadayılar görmüştür ama bu Balıkesir, ne Ahmet, ne Edremit, ne Balıkesir senin gibi kaybetmenin telaşındaki birinin tehditlerine pabuç bırakmaz. Bu Millet Pazartesiye bırakmayacak, Pazar günü senin alnını karışlayacak.”

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı  Özgür Özel 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine 5 gün kala Balıkesir'e geldi. Balıkesir'de Edremit'te başladığı mitinglerine Bigadiç ve Bandırma'da devam eden Özgür Özel, 5 yıl önce Ahmet Akın'ın adaylıktan çekilmesiyle yarım kalan hikayeyi tamamlamak için herkesten destek istedi.

 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Edremit'te yaptığı mitingde Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Yücel Yılmaz'ın iş insanlarını tehdit ettiğini ileri sürdü. Özel, “Balıkesir ne kabadayılar, ne ucuz kabadayılar görmüştür ama bu Balıkesir ne Ahmet, ne Edremit, ne Balıkesir senin gibi kaybetmenin telaşındaki birinin tehditlerine pabuç bırakmaz” diye konuştu. Özgür Özel başta emekliler olmak üzere toplumun her kesiminin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması için 31 Mart'ta herkesi iktidara sarı kart göstermeye davet etti.

 

“YARIM KALAN HİKAYEYİ TAMAMLAMAYA GELDİK”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Edremit'te vatandaşlara seslendiği konuşmasında şunları söyledi:

“Aslında bir hikayenin yarım kalmayacağını, bu şarkının yarım kalmayacağını 5 yıl önce Edremit'te ve Balıkesir'de yaşanan büyük bir hayal kırıklığının şimdi bir büyük mutluluğa, bir büyük zafere doğru dönüşmesi için el birliği, gönül birliği yapmaya, gönül gönüle burada kucaklaşmaya, dosta güven, dost olmayana kaygı vermeye ve Balıkesir'le Türkiye'ye bir mesaj vermeye geldik. Balıkesir benim komşu kentim; çok sevdiğim, değer verdiğim arkadaşlarımın memleketidir. Siyaseten çok kıymetli yoldaşlarımın ve çok değer verdiğim muhteşem insanların memleketidir Balıkesir. İşi ki buradasınız, iyi ki birlikteyiz, sizleri seviyoruz, sizlere güveniyoruz.

 

 

“ELLERİMİZLE KAZANDIĞIMIZ SEÇİMİ İSMAİL OK'A, OK DA AK PARTİ'YE TESLİM ETTİ”

Bundan 5 yıl önce Balıkesir Büyükşehir Belediye seçiminde adayımız Ahmet Akın'dı. Allah var ya hepimiz biliyoruz Ahmet Akın adım adım büyükşehir belediye başkanlığına gidiyordu öyle mi? Sonra ittifak siyaseti gereğinde Balıkesir'i istediler. Parti dedi ki her yer olur Balıkesir olmaz. Ama inanılmaz bir ısrar vardı ve dediler ki Balıkesir olmazsa ittifak olmaz. Herkes döndü Ahmet Akın'ın yüzüne baktı. Ahmet Akın gırtlağı düğümlendi, gözleri yaşlandı, sesi titredi ama “partim içinse, ülkem içinse yaparım bu fedakarlığı” dedi. Ben de hepimiz de oradaydık. Ve o gün İYİ Parti'ye Balıkesir Büyükşehir bırakıldı, ısrarla bunu isteyen kişi İsmail Ok'tu. Ellerimizle Balıkesir Büyükşehiri, Balıkesir'deki artık ranttan bıkmış kibirli belediyecilikten bıkmış bu şehirde aldığımız seçimi İsmail Ok'a verdik. İsmail Ok da aldı hepimizin gözünün önünde AK Parti'ye verdi. Sonra gitti kendisi de AK Parti'ye geçti. Şimdi de ödüllendirildi AK Parti'den milletvekili oldu.

O günlerde Cumhuriyet Halk Partisi olarak üzerimize ne düşüyorsa yaptık. Biz yaptık, milletvekillerimiz yaptı, örgütümüz, belediye başkan adaylarımız yaptı ve siz fazlasıyla yaptınız. 5 yıl geçti bu süreçte hep “bizim size borcumuz var” diye konuşuldu. Bilhassa Ahmet Akın'a, Balıkesir'e borcumuz var dendi. Bu süreçte çok istedik ki bu borç Ankara'daki bir ittifakla, işbirliğiyle Balıkesir'deki bu tarihi hesabı hep birlikte halledelim. Biz Ankara'da halledemedik. Olmadı ama Ahmet'e o zaman söyledim; “kardeşim bu Ankara'da olmaz ama Balıkesir'de, merkezde, körfezde, yukarılarda o insanlar öyle güzel, vicdanlı insanları ki Ankara'da belki olmaz ama Balıkesir'de sandığın başında vicdan ittifakı olacak kardeşim” dedim.

 

“BALIKESİR 10 NUMARA BAŞKANI HAK EDİYOR”

Niye buradayım? Seçimlere 5 gün var. Anketler yapılıyor. Anketlere göre Ahmet Akın kardeşimiz seçimleri önde götürüyor. Ancak birkaç puan farkla önde olmak bize rahat uyku uyutmaz. Halen daha Ahmet önde, arkasında mevcut başkan ama geçmişte birlikte olduğumuz dostlarımızdan halen başka partilere oy verenler var. Hem vallahi hem billahi Pazar akşamı görülecek o başka partilere verilen oyun sonucu seçim kazanmak değil ama Allah muhafaza bize seçim kaybettirebilir. Onun için buradan açık açık konuşmaya geldik. Çok net; geçmişte birlikte olduğumuz güneş gözlü, gönlünde güneş olan iyi insanlar, geçmiş ittifak ortaklarımız ve Balıkesir'i AK Parti yönetmesin diyen herkes eğer başka bir partiye oy verirseniz Balıkesir'i AK Parti kazanır. Ama Cumhuriyet Halk Partisi'ne oy verirseniz Balıkesir'i hep birlikte kazanırız, siz de kazanırsınız.

Ben Balıkesir'in sosyal demokratlarından, milliyetçi ve muhafazakar demokratlarından ve Balıkesir'de yaşayan herkesten dürüst bir belediyecilik için, çalışkan bir belediyecilik için, cana yakın, halkın içinde gezen, birikmiş bütün sorunları çözmek için gün sayan, o günden bu güne de 5 yıl boyunca yaptıklarıyla, projeleriyle bu göreve son derece hazır, son derece motive ve insan ilişkileriyle de gerçek bir belediye başkanını Ahmet Akın kardeşimi Edremit'e emanet etmeye geldim. Hakikatten diyorsunuz ya 10 Numara Şehre 10 Numara Başkan. Gerçekten 10 numara şehirdir Balıkesir ve 10 numara başkanı hak ediyor.

 

 

“BALIKESİR'İN BİRİKEN SORUNLARINI AHMET AKIN ÇÖZECEK”

Balıkesir'de o kadar çok birikmiş sorunlar var ki Balıkesir Ahmet Akın'ın uzmanlık alanına giren birçok sorunla boğuşuyor. Başta arıtmalar enerji sorunundan dolayı varsa çalışmıyor. Körfez kirleniyor. Yazın salgın hastalık riski oluyor. Gündüz denize giren çocuklar akşam kusma, bulantıyla hastanelere gidiyor. Ve bu körfeze çok yanlış bir şey yapılıyor. Ahmet Akın'ın bu konudaki bütün projeleri hazır. Finansmanını da halletti. Ahmet Akın geldiğinde Körfezdeki atık su, arıtma, eksik arıtma sistemleri sorununu, enerjiden kaynaklı bertaraf sorunlarının tamamını Ahmet Akın halledecek. Hava kirliliğinde Balıkesir Türkiye altıncısıdır. Hava kirliliğine bağlı ölümlerde Türkiye beşincisi, su kirliliğinde Türkiye altıncısı. Bir belediye ki en önemli iki işlevini terk etmiş durumdadır. Bu noktada Balıkesir hak ettiği bir belediyeciliğe Ahmet Akın ile birlikte hızla ulaşacaktır. Ulaşımla ilgili sorunlar ve diğer temel belediyecilikle ilgili meseleleri teker teker çözecek. Ama bir vaadini çok önemsiyorum. Bu konuda o yarışmadan sadece Balıkesir değil bütün Türkiye karlı çıkacak. Ahmet Akın diyor ki; Balıkesirliler en temiz suyu Marmara Bölgesinde en ucuza kullanacaklar diyor. Hadi bakalım görelim.

 

“BU MİLLET PAZARTESİ DEĞİL PAZAR GÜNÜ ALNINI KARIŞLAYACAK”

Balıkesir'in en önemli sorunlarından bir tanesi de yöneticinin Ahmet Akın gibi herkese yakın, cana yakın biri olmak yerine kibirli, küstah, son derece tehditkar birisi olması. Dün Balıkesir'deki işadamlarına, sanayi, ticaret odası üyesi yöneticilerine tehditler savurmuş. Demiş ki “Cumaya kadar mühlet veriyorum, tutumunuzu değiştirmezseniz, beni desteklemezseniz bu şehrin bir hesabı var, pazartesi hesap sorarım” demiş. Bak sen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı; Balıkesir işgal ordularına teslim olmamış bir şehirdir. Balıkesir ne kabadayılar, ne ucuz kabadayılar görmüştür ama bu Balıkesir ne Ahmet, ne Edremit, ne Balıkesir senin gibi kaybetmenin telaşındaki birinin tehditlerine pabuç bırakmaz. Bu Millet Pazartesiye bırakmayacak, Pazar günü senin alnını karışlayacak.

 

“EMEKLİLER YOK SAYILIYOR”

Türkiye'nin dört bir yanında günde 4-5 miting yapıyoruz. İlk başladığımızda en büyük sorun sahipleri emekliler, Türkiye'deki oranla 85 milyondan 16 milyon kişi, meydanda da yüzde 20 vardı. Ama en büyük acıyı onlar çekiyordu. Onlara dedim ki; emekliler gelin bizimle birlikte olun, sesimize ses olun, sesimize kulak verin, sesinizi çıkarın hakkınızı söke söke alalım dedim. O gün bu gün emekliler meydanlara akıyor. Buradaki dünyanın en kalabalık ordusu dünyanın en acıklı şarkısını söylüyor, en mağdur korosu en acıklı şarkısını söylüyor aldığımız maaş 10 bin diyor.

Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde, Adalet ve Kalkınma Partisi geldiğinde en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücretti. Yani bu kural hiç değişmeseydi hiç sizinle uğraşmasa, hiç ilişmeseydi size bugün emekli maaşı 26 bin lira olacaktı. Ama bugün emekli maaşıyla asgari ücret arasındaki oran 0,6 yani normalde 26 bin lira olan hakkınız 10 bin liraya düşmüş. Basit bir karşılaştırma; bütün hesaplar şaşar altın hesabı şaşmaz. En düşük emekli maaşı Adalet ve Kalkınma Partisi ilk geldiğinde 8 çeyrek altın alıyordu şimdi 10 bin lira 2,5 çeyrek altın almıyor. Yani 5,5 çeyrek altın Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında biz emekliye TÜİK'in enflasyonuna göre zam vereceğiz dediklerinden giderek düştü.

 

 

“BAYRAM İKRAMİYEYERİNDEN 18 KİLO KIYMAYI ÇALDILAR”

Emekli ikramiyelerinde de altı kere üst üste vermediler sonra 1000 lira verdiler. O beğenmediğimiz, itiraz ettiğimiz 1000 lira 2018'de 24 kilo kıyma alıyordu şimdi 4 Nisan'da vereceği 3 bin lira 6 kilo kıyma alıyor. Yani son 6 yılda sadece bayram ikramiyesinden 18 kilo kıyma çalınmış durumdadır. Bayram günü kurulacak sofradan, dolabınızdan, evladınızın, torununuzun kursağından 18 kilo kıymayı sadece bayram ikramiyesiyle çalmış durumdalar. Şimdi şunu düşünmek lazım; 1 kilo kıyma için insanlar sabahın 4'ünde kuyruğa geçiyor.

Bunu İstanbul, Ankara yapıyor Aydın'da Özlem Çerçioğlu Topuklu Efe kendi yetiştiriyor, kendi kestiriyor belediyenin halk kasaplarını açıyor yarı fiyatına et veriyorlar. Ankara'da, Aydın'da, İstanbul'da 1 kilo et için metrelerce kuyruk oluyor. Şimdi kim kime 1 kilo bedava kıyma veriyor ama sizin bayram ikramiyenizden 18 kilo kıyma kayıp. O yüzden Edremit'teki bütün emeklilere şunu söyleyeyim; 1 çeyrek altın kaybetseniz, cebinize koysanız eve gittiniz yok. Dönüp o kaybettiğiniz çeyrek altını bütün Edremit'te aramaz mısınız? Şimdi 1 emekli değil her emekli 1 çeyrek altın değil 5,5 çeyrek altın, bir sefer değil her ay kaybediyor. Nerede kaybettik? Biz bunu bir seçim sandığında kaybettik. Nerede arayacağız? Pazar günü sandık başında arayacağız.

 

“MADEM EMEKLİLERE PARA YOK 31 MART'TA AKP'YE DE OY YOK”

Ben 1,5 ay önce emeklileri davet ettiğimde “Emekliler Özgür efendi sizi kışkırtıyor” diyordu. Diyordu ki; “Ülke yüzde 4,5 büyüdü, herkesin keyfi yerinde” diyordu. Sonra diğer liderler de konuştu, köşe yazarları yazdı, gazeteler bastı, televizyonlar yayınladı ve artık herkes emeklinin sesini duydu. Ne oldu şimdi? Önce bir çalışma yapacağım dedi.

Grup Başkanvekilleri Cumartesi günü Ankara'yı bekleyin dedi. Olmadı Pazar İzmir Mitingini izleyin dediler. Şimdi çıkmaz ayın son perşembesine ertelediler. 5'li çeteye para var, saray müteahhidine para var, yandaşa para var, uçan saraya, yüzen saraya, kışlık saraya, yazlık saraya para var, bin 500 odalı sarayda 5 maaşlı yandaşlara para var emekliye gelince para yok. Emekliler; madem ki para yok 31 Mart'ta AKP'ye oy yok. Hep beraber sesimizi duyuracak mıyız? Emekliye acımayana sandıkta acıyacak mıyız? Hesabı soracak mıyız? Siz böyle yaparsanız işte o zaman gerisini onlar düşünsün. Onlar emeklileri küçük, hakir görüyorlar, yukarıdan bakıyorlar. O küçücük şeyler ömürleri çalışmayla geçmiş birer karıncalardır. Karıncalar birlikte olursa, yan yana durursa, peş peşe yürürse küçük küçük karıncaların yapamayacağı iş, taşıyamayacağı yük, kazanamayacağı savaş yoktur. Ben ömrü çalışmakla geçmiş kahraman karıncalara diyorum ki sizi ezdirmeyiz, karıncanın kardeşi var o da Cumhuriyet Halk Partisidir.

 

 

“31 MART İKTİDARA SARI KART GÖSTERME GÜNÜDÜR”

31 Mart seçimleri sadece yerel seçimler değil. Bu seçimlerde hep beraber gençlere gelecek vermeyen sarı kartı alır pankartı var. Emekliler içinde AK Parti'ye geçmişte oy vermiş kim varsa eninde sonunda ekonomiyi bu hale getirene, tencereyi boy bıraktırana, çevreyi yeşimi katledene ve gençlere gelecek vermeyene sarı kartı göstermenin günü 31 Mart'ta sandığın başıdır. Hepinizi sandığa bekliyoruz. Atanamayan öğretmenler var onları Tayyip atamıyor, kusuru sırtlarına vuruyor atanamayan öğretmenler. Staj mağdurları var. Çıraklık yapmış, staj yapmış sigorta başlangıç tarihi o gün kabul edilememiş onların sesini duyurmaya devam edeceğiz.

Bugün burada bir grup kahraman var. Ayvalık'tan emekli astsubaylar kafalarında bereleriyle gelmişler. Ömürlerini vermişler orduya onları yürekten alkışlıyoruz. Emekli astsubayların inanılmaz sorunları var. Milletvekillerimiz emekli astsubayların sorunlarının araştırılması için araştırma önergesini hazırlıyoruz. Meclis açılır açılmaz ilk hafta meclis gündemine getiriyoruz. Gerekirse oylatıyoruz sonuç alırsak alıyoruz almazsak bütün emekli astsubaylarla kocaman bir miting yapıyoruz. Buralarda meydanlarla birlikteyiz. 1 Nisan'dan sonra yerel seçim gündemi geçecek. Ama emeklinin, astsubayın, atanamayan öğretmenin, staj mağdurunun, çiftçinin gündemini unutturmayacağız. Meydanlara alıştık. Hep beraber meydanlarda olacağız, hakkımızı söke söke alacağız.

 

“EMEKLİ HANYAYI KONYA'YI 31 MART'TA GÖSTERECEK”

Aksaray MHP Milletvekili, Cumhur İttifakının milletvekili demiş ki “Eskiden emekliler ek iş yapardı simit satardı. Her şeyi devletten beklemesinler simit satsınlar” demiş. Bak; emekliler ömürleri boyunca çalıştılar, bu millet için didindiler. Astsubaylar ölümü göze aldılar. Öğretmenler tebeşir tozunu yuta yuta astım oldular. İş kazaları, cinayetleri, meslek hastalıkları oldu. Emeklilerin şimdi rahat etme zamanındayız. Almanya emeklisi Hans'ı yolluyor Edremit'e en güzel tatili yapıyor, Hasan amcaya MHP'liler simit satsın diyor. Emekliler bekleyin o MHP'li milletvekiline de, size hakkınızı vermeyen AK Parti'ye de 31 Mart'ta 16 milyon emekli Hanyayı da gösterecek Konya'yı da.

 

“BİR OY AHMET'E BİR OY MEHMET'E”

Edremit'te Mehmet Ertaş başkanımız uzun yıllar belediyede çalıştı, mecliste çalıştı, başkan vekilliği yaptı, çok kıymetli bir esnaf ağabeyimiz. Mehmet Ertaş herkesin gönlünde yer kurmuş bir ağabeyimiz. Ahmet Akın'la birlikte çok önemli bir göreve Edremit'i ayağa kaldırmaya, Balıkesir Büyükşehir belediyesiyle omuz omuza çalışmaya talip. Mehmet Ertaş'ı seviyor musunuz? Bizde onu seviyoruz, ona güveniyoruz. Hasan Arslan başkanımız kendisi yeniden aday olmadı ama Cumhuriyet Halk Partisi'nin nasıl bir parti olduğunu yani aday gösterilince CHP'liyim, gösterilmedim başka partideyim demediğini, var gücüyle partisi için çalıştığını ve Mehmet Ertaş başkanımın arkasında durduğunu hep beraber gördük. Gerçek partili duruşu için Selman Hasan Başkanıma teşekkür ediyorum. Edremit; 2019'da kalan yarım şarkıyı tamamlamaya, o güzel hikayeyi tamamına erdirmeye Ahmet Akın'ı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı yapmaya hazır mıyız? Sizden ricamız; kararsız vardır, hasta, yorgun, küskün vardır, sandığa gitmeye niyeti yoktur onları Ahmet bilemez siz bilirsiniz. Yorgunu, küskünü, kırgını, hastayı bulup koluna girip sandığa götürmeye hazır mısınız? Bu seçimi alıyor muyuz?

 

 

“SEÇİMİ KAZANAN AHMET AKIN'IN ACI KAHVESİNİ HEP BİRLİKTE İÇMEYE GİDECEĞİZ”

Bu seçimi kazanan Ahmet Akın'ın bir acı kahvesini içmeye hep birlikte gidelim. Diyorlar ki bir oy Ahmet'e, bir oy Mehmet'e. Karşımızda daha dün işadamlarını tehdit eden korku ittifakının adayı var biz umudun adayıyız. Biz Umut İttifakıyız. Biz güzel sözün, hizmetin, yüzleri güldürmenin adayıyız. Karşımızda Hüda Par'la kol kola girmiş, MHP'lye her geçen gün biraz daha tehdit eden, biraz daha insanların huzurunu kaçıran korku ittifakına karşı biz Türkiye İttifakıyız. Türkiye İttifakı sadece sosyal demokratlardan değil, milliyetçi demokratlardan, haramdan ve yalandan bıkmış muhafazakar demokratlardan, Kürdüyle, Türk'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle bu milleti oluşturan herkesten oluşur. Türkiye İttifakı milli takım gol atınca ayağa kalkan herkestir. Türkiye İttifakı Filenin Sultanları şampiyon olunca gözyaşı döken herkestir. Türkiye İttifakı gücünü milletten rengini ay yıldızlı bayrağımızdan alır. Mehmet Ertaş kazanacak Edremit kazanacak. Ahmet Akın kazanacak Balıkesir kazanacak. Türikye İttifakı kazanacak Türkiye kazanacak.”


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans