ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

ŞEHİT KEŞŞAFLARIN ADI MÜZEDE YAŞATILACAK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Balıkesir Liseliler Derneğinin Çanakkale Savaşlarında gönüllü olarak cepheye giden ve şehit olan liseli öğrencilerin anısına oluşturduğu ‘Keşşaflar Müzesi' törenle açıldı.

İsmail Hakkı Özmumcu ve ailesinin, Balıkesir Liseliler Derneği'ne bağışladığı Anıtlar Kurulu tarafından tescillenen bina, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde restore edilerek müze haline getirildi.

Karaoğlan mahallesi Balıkavdan sokakta bulunan Müze Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş, Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek, lise mezunları ve öğrencilerin katıldığı törenle açıldı. Müzede lise ile ilgili tarihi belge, fotoğraf ve eşyalar da yer aldı. Tarihi binanın bir bölümü  Balıkesir Liseliler Derneği'nin yönetim merkezi olarak kullanılacak.

“BALIKESİR'E, ÖNEMLİ BİR DEĞER KAZANDIRILDI”

Balıkesir Lisesi'nin ülkenin en köklü okullarından olduğunu söyleyen Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek,  “Kentimizin köklü ailelerinden İsmail Hakkı Özmumcu ve ailesi, Anıtlar Kurulu'na kayıtlı çocukluklarının geçtiği evlerini bizlere emanet ettiler. Derneğimiz yönetiminin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne, 2022 yılında sunduğu ‘Balıkesir Lisesi Keşşafları Müzesi' olması yönünde protokol kabul edilerek hemen yapımına başlandı. Binamız aslına uygun yapılarak tarihi ve mimarisiyle Balıkesir'e; kültür ve sanat anlamında da önemli bir değer kazandırıldı.139 yaşındaki Balıkesir Lisemizin mezunları olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyemize; tarihe, kültüre, sanata, eğitime, gençlere verdiği katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.“VEFA BORCUMUZU ÖDEYECEĞİZ”

Çok özel ve önemli bir açılış vesilesiyle bir araya geldiklerini belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın “Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir'imizin vatanın bütünlüğü konusunda tarihi rolü büyük. Uzun zamandır hak ettiği ‘İstiklal Madalyası'nı neden hak ettiğini, Türk Milleti'ne göstermek için her gün yeni adımlar atıyoruz. Bizler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm çalışma arkadaşlarımızla beraber; tarihimize, kültürümüze sahip çıkmak için bir seferberlik başlattık. Kuvayı Milliye'nin başşehri olan Balıkesir'i, tüm Türkiye'nin parlayan yıldızı yapacağız. Bu şekilde Kuvayı Milliyeci büyüklerimize vefa borcumuzu hep birlikte ödeyeceğiz.” diye konuştu.“VATANSEVER İNSANLARIN TORUNLARIYIZ”

Birinci Cihan Harbi geldiğinde Türk Milleti'nin dünyada çok ender rastlanan bir fedakârlık ve cesaret gösterdiğini dile getiren Başkan Ahmet Akın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu şanlı direnişte daha sonra Kuvayı Milliye Şehri adını alacak Balıkesir'imizin evlatları da en önde yer aldılar. Karesi Sultanisi olarak bilinen Balıkesir Lisemizin keşşafları büyük bir kahramanlık göstererek cepheye koştular. Vatanımızın; varlık, yokluk mücadelesini verdiği en kilit nokta olan Çanakkale'de canlarını feda ettiler. Bu sebeple 1916-1917 ve 1917-1918 yılları arasında mezun verilemedi.  İşte; bizler bu vatansever, fedakâr, cefakâr insanların torunlarıyız. İşte, bizler onun için Kuvayı Milliyeciyiz hemşehrim. Bu müzenin şehrimize kazandırılması da bu verilen önemin ve liyakatin bir göstergesidir.”

“MİLLİ MÜCADELE'Yİ YİĞİT BALIKESİRLİLERİN BAŞLATTIĞINI ANLATIN”

Tüm hayatını İstiklal Madalyalı bir dedenin torunu olduğunun bilinciyle kurduğunu vurgulayan Başkan Ahmet Akın “Her zaman onlara layık olmak için çalışıyoruz. Sizlerden ricam şu: Balıkesir'in bütün evlatlarına; 15 Mayıs'ta İzmir işgal edildiğinde, 16 Mayıs'ta Milli Mücadele'yi Yiğit Balıkesirlilerin başlattığını anlatın. Bunları anlatmak bizim atalarımıza borcumuz. Bizlerde; Balıkesirliler olarak, Kuvayı Milliyeciler olarak hem Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hem şehitlerimize ve gazilerimize hem de bu toprakları bize vatan yapan tüm kahramanlarımıza vefa borcumuzu ödemek için gece gündüz çalışacağız.” dedi.


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans