ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

Kredi kartı işlemlerinde faiz oranı düştü! Yeni oranlar ne?

Merkez Bankası, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile gecikme faizi oranlarını düşürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ (Sayı: 2016/8)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği (Sayı: 2019/20), 28 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak yeni faiz oranları

Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de yapılan değişiklikle;

Halen yüzde 1,60 olan Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,40’a,

Yüzde 1,28 olan yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,12’ye,

Yüzde 2 olan Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,70’e,

Yüzde 1,68 yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 1,42’ye indirildi.

1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütecek.

MB’den zorunlu karşılık oranlarında değişiklik

Merkez Bankasının Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği (Sayı: 2019/21) de, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğin 6’ıncı maddesinin ikinci fıkrası değiştirilerek, zorunlu karşılık oranları yabancı para yükümlülükler için şöyle belirlendi:

Tebliğin 10/A maddesine eklenen fıkra ile de, kredi büyüme oranları maddenin birinci fıkrasında belirtilen koşulları sağlayan bankaların yabancı para mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) ile müstakrizlerin fonları yükümlülükleri için ise oranlar şöyle belirlendi:

Yeni geçici madde

Tebliğe “Kredi büyümesine göre farklılaşma uygulamasında yabancı para mevduat/katılım fonu ve müstakrizlerin fonlarına uygulanacak zorunlu karşılık oranlarına ilişkin istisna” başlığıyla bir de geçici madde eklendi.

Buna göre, kredi büyüme oranları 10/A maddesinin birinci fıkrasında belirtilen koşulları 27/12/2019 yükümlülük tarihinden önce sağlayan ancak 27/12/2019 yükümlülük tarihinden itibaren sağlamayan bankalara, 10/A maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen zorunlu karşılık oranları, koşulları sağlayıncaya kadar uygulanmayacak.

Tebliğ, 27 Aralık 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans