ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

04.04.2021

Tek kişilik ordu!

Gazetecilikte büyük desteğini gördüğüm, birkaç yıl önce kaybettiğimiz duayen gazeteci-yazar Nail Güreli için kullanılırdı, “tek kişilik ordu” değerlendirmesi.

Güreli, sık sık röportajlar için Anadolu'nun çeşitli kentlerine giderek, esnaflar ve vatandaşlarla röportajlar yaparken, yanına hiç kimseyi almaz, röportajların fotoğraf çekimi için o anda çalıştığı yaygın basın organının yerel temsilcisinden, muhabirinden yararlanırdı. Güreli'nin köşe yazıları gibi bu röportajları da büyük ilgi görürdü.

Nail Güreli, “Posta Gazetesi” için yaptığı esnaf röportajları için Bandırma'ya da gelmişti. O röportajlarının fotoğraflarını da Bandırma'mızın önemli gazeteci ve yazarları arasında bulunan, aynı zamanda çok iyi bir fotoğraf sanatçısı olan sevgili Erdem Özcan çekmişti.

Şimdi de Bandırma'da, “tek kişilik ordu” konumunda çalışan bir başka değerli yönetici var: Dr. Murat Ergöz.

Sevgili Ergöz, Bandırma Kent Konseyi Başkanlığına büyük bir destekle seçildi. Hatta seçim öncesinde ona Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun da destek verdi. Ancak daha sonra eski belediye binasında, Kent Konseyi'ne ait bir odayı boşalttırmak istemesine Ergöz'ün olumlu yanıt vermemesi üzerine Tosun, kendisine cephe aldı ve çalışmalarına hiçbir şekilde destek olmadığı gibi Kent Konseyi'nin Yürütme Kurulu'nun dağılmasına ve Ergöz'ün yalnız bırakılmasına yol açtı. Ne yazık ki, son genel kurulda Ergöz ile birlikte göreve getirilen “Yürütme Kurulu” üyeleri “omurgalı” davranamayarak, istifa edip onu yalnız bıraktılar. Tabii ki amaç, yürütme kurulunun yarattığı boşluktan yararlanarak, Ergöz'ün de “pes” edip, istifasını sağlamaktı. Ama olmadı. Hesap tutmadı. Çünkü Murat Ergöz, genel kurulda kendisine güvenilerek verilen görevi öyle “höt” denildiğinde bırakacak bir kişilikte değildi. Bandırma için “Tek kişilik bir ordu” gibi çalışmaya başlayarak, çeşitli projeler geliştirdiği gibi Kent Konseyi dışında birçok etkinliğe destek ve omuz verdi, vermeyi sürdürüyor. Üstelik bu çalışmaları gerçekleştirmek için çaba harcarken, hiçbir mazerete sığınmamasının yanı sıra maddi-manevi özverilerde bulunuyor, cebinden paralar harcıyor. 

Ergöz'ü, başarılı hekimliğinin yanı sıra Bandırma Rotary Kulübü başkanlığı yaptığı dönemden de iyi tanıyorum. O dönemde de Rotary'in Bandırma'ya etkili hizmetleri için çaba harcamıştı. Kısacası, hangi görevde olursa olsun, bunun hakkını vermeye çalışan bir yapıdadır, Ergöz.

Ergöz, diyelim ki, baskılara boyun eğerek “yürütme kurulu”nun ardından görevinden istifa etseydi, her şey çözülecek miydi? Tabii ki hayır. Bilindiği gibi, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde tüm genel kurullara yasak getirilmesine paralel şekilde Kent Konseyi'nin genel kurulu da yapılamayacak ve Kent Konseyi, halen işlevsiz ve boşlukta kalacaktı.

Keşke tüm sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, Ergöz gibi hiçbir baskıya boyun eğmeyerek, “omurgalı” bir şekilde kendilerine seçimle verilen görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için çaba harcama bilincinde olsalar…Bu yazı 116 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans