ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

17.05.2021

GENÇLERİMİZ

Gençlik, umutlarla geleceğe güven dolu adımlarla yürüyenlerdir. Gençler, kendilerini gerçekleştirmek, varlıklarını yaşamın her alanına katmak isterler.

Yaşamın basamaklarını meraklı adımlarla çıkarlarken, bilgilerinden ve sevgilerinden güç alırlar.

 Önce ailede başlayan bilinçlenme, okulda gelişir, sonra iş yaşamında sorumluluklarla büyüyerek ömür boyu sürüp gider.

Bilinçlenirken; özgüven kazanmak, yaşamın çalkantılarına, fırtınalarına, şaşırtmacalarına karşı koyabilmek için gereklidir.

Ailede başlayan sevgi yönetimi; okulda, toplumda gelişerek gençleri sarar. Çevreden gence yansıyan güven, destek, yüreklendirme gencin kendisine duyduğu özgüveni besler, çoğaltır.

Bilimden, sanattan, kültürden örülmüş bir öz dil sevgisi; yaşamı, insanları, çevreyi anlamada gencin en önemli zenginliğidir.

Konuları iyi bilen Türkçeyi iyi konuşabilen gencin; kendisini çevresine anlatabilmesi, kabul ettirmesi, uyum sağlaması kolaylaşır.

Türkçe'nin dünya dilleri arasında seçkin bir yeri olduğunu bilmek de gençler için önemlidir. Türkçe, yeryüzünde çok yaygın bir coğrafyada konuşulmaktadır. Dilimiz en eski ve işlek bir dildir. Gençler, umutlarını gerçekleştirebilmek için yabancı dilleri de iyi konuşabilen, okuyabilen, yazabilen olmalıdırlar.

Gençlerin genel kültürlerinin zenginliği yurda bağlılıklarını, dil sevgilerini kökleştirir.

Özgüvenli gençler; araştıran, okuyan, eleştiren, yaratan gençler haline gelirler. Toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını incelemek, çözümler üretmek, gençlerin yurtseverliklerinin sonucudur.

Dünya uluslarının ilerlemiş yaşam ve tekniklerini ülkemize taşımak, ülkemizin yücelmesi için çaba harcamak en köklü istekleridir.

Onlar bilirler ki; diline, kültürüne, uygarlığına, köklerine sahip çıkan uluslar yükselmiştir. Yeryüzünde yeniliklere ayak uydurabilen, kendine öz saygısı olan uluslar aydınlığa kavuşurlar. Gençler aydınlık geleceğimizin yaratıcılarıdır.

Gençlik; toplumun acılarına, sevinçlerine, kederlerine, sorunlarına karşı duyarlıdır. Sanatla, kültürle, çok çalışmakla sıkıntıların aşılabileceğini yüreklerinde duyarlar. Toplumcu düşünce, kıymet bilme duygusu, bilinçlenmenin sonucudur.

Gençler, yozlaşmanın, yabancılaşmanın, yapay eğlencelerin uzağında kalabilirler. Yapıcı yaratıcı yenilikler, gençlerin enerjileri ile yaratılabilir. Gençler enerjilerini iyi, güzel, doğrudan yana harcarlarsa güçlü olurlar.

Gençler, toplumdan ve yönetenlerden, kendilerine güvenilmesini isteler. Aklın ve bilimin ışığından başka aydınlığa gereksinmeleri yoktur.


Bu yazı 134 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans