ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

09.08.2021

BASKİ’den tıs yok!

Bir süreden beri, Yukarı Yapıcı Göleti'ne, bir dere aracılığıyla Yukarı Yapıcı kırsal mahallesinin kanalizasyonun aktığını yazıyoruz. Akan bu derenin fotoğrafını da yayınladık.

Önceki gün de, Yukarı Yapıcı Mahallesi Muhtarı Hüseyin Semerci ile görüştük. Muhtar da, bu olayı doğrularken, “BASKİ yetkililerine durumu ilettik. Buraya da arıtma yapılacağını söylediler ama sonuç yok” dedi.

İşin tehlikeli ve çok riskli yanı şu:

Yukarı Yapıcı Göleti'nden, Erdek'e içme ve kullanma suyu geliyor! Yani insan sağlığı ve yaşamı söz konusu.

Durum bu kadar önemliyken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BASKİ'den en küçük bir açıklama yok.

Öyleyse BASKİ'nin anlayacağı bir dille bir daha soralım:

Yukarı Yapıcı Göleti'ne, bir dere aracılığıyla bu mahallenin kanalizasyonu akıyor mu, akmıyor mu? 

“Biz, bu göletin üstündeki suyu Erdek'e veriyoruz. Üstü kirli değil, altı kirli” gibi garip bir açıklamanız oldu mu? Neden susuyor ve adeta “ölü taklidi” yapıyorsunuz?

Gelelim bu göletin kuruluş aşamasına.

Yukarı Yapıcı Göleti'nin yapımında, dönemin Erdek Belediye Başkanı Hamit Nural'ın çabalarının yanı sıra yine o dönemin DYP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Balyalı'nın büyük katkıları olduğunun altını çizelim, öncelikle.

Bu göletin yapımına 1996'da başlandı, 2000 yılında su tutmaya başladı. Ancak 21 yıldan beri, nedense bir türlü tam anlamıyla devreye alınamadı ve Kapıdağ tarımına kazandırılamadı. Dile kolay, tam 21 yıldır, su bize bakıyor, biz ona bakıyoruz.

Gerçekten çok ayıp!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin, kendisine bağlı CHP'li belediyelere çarpık bakış açısı ortada. Erdek de bu ilçeler arasında yer alıyor.

Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ, şimdi de Erdek'e yeni kanalizasyon şebekesi ve arıtma yapımına başladı. Seçilen yer ise ilçenin kuzeyinde ve kent içine çok yakın. Kısa süre içinde ilçenin içinde kalacağı açık. Oysa uzmanlar, kanalizasyon, arıtma ve çöp toplama merkezlerinin, yerleşim bölgelerinin doğusunda veya batısında olması gerektiğine dikkati çekiyorlar.

Ama burası Balıkesir Büyükşehir Belediyesi. Böyle ince işleri ve sağlıklı projeleri üretmelerini beklemek fazla iyimserlik olur!

Anlaşılıyor ki, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi böyle gelmiş, böyle gidecek!


Bu yazı 102 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans