ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

15.09.2021

İMZADA KALMIŞ DOSTLUK!   

1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti; kendi menfaatlerine uygun, yeni bir diplomasi yöntemi geliştirmek zorundaydı.

      Mustafa Kemal Atatürk, gerçekçi bir politika anlayışıyla, devletin dış politikasını; ulusal çıkarlar, güvenlik ve barışın korunması üzerine kurmak için çalıştı.       

      Türkiye ile Yunanistan arasındaki hukuki sorunlar 1928 sonlarında, savaş tehlikesini göstermeye başlamış ve her iki ülke de deniz kuvvetlerini takviye etmiştir. Gerekli olursa askeri güç kullanılması bile gündeme alınmıştır. Ancak, Venizelos'un Yunanistan'ın savaş sonrası taraf olduğu anlaşmalara sadık kalacağı ve Türkiye'nin barışsever bir devlet olduğunu söylemesi, Yunanistan'ın uyuşmaz ve saldırgan siyasetinin bir anda değişmesini sağlamıştır. Başvekil İsmet Paşa da 1929 yılında Meclis'teki konuşmasında “Ancak bugün Yunanistan'ı idare eden zatın iyi münasebat kurmak arzusunda samimi olduğunu zannetmekteyim” diyerek, Venizelos yönetimindeki Yunanistan'la Türkiye arasındaki ilişkilerin; iyi yönde gelişeceğinden, umutlu olduğunu ifade etmiştir.

      Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin başka bir önemli adımı da 14 Eylül 1933'de

Ankara'da imzalanan, Samimî Anlaşma Misakı Yasası, ya da Samimi Anlaşma Belgesi ile atılmıştır.

      Bu anlaşma ile Türk-Yunan sınırının değişmezliği kabul edilmiştir.

      14 Eylül 1933 tarihi, Türk-Yunan ilişkilerinde büyük bir yakınlaşma sağlamıştır.

      14 Eylül 1933 yılında, Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan Samimi Anlaşma Belgesi, Türk-Yunan ilişkilerinin sağlam temeller üzerinde yükseldiğini ve bu dönemde Venizelos'un değil, Tsaldaris'in başbakan olması da iyi ilişkilerin yalnızca bireylere bağlı olmadığını göstermiştir.

      14 Eylül tarihli anlaşmanın imzalanmasında, iki ülkenin coğrafi konumlarının da etkisi büyük olmuştur.

      Bu anlaşmayla Yunanistan; Trakya sınırını bir Bulgar saldırısına karşı garanti altına alınmıştır. Türkiye ise; Trakya bölgesini garanti altına almış, ayrıca Balkanlar üzerinden gelebilecek bir saldırıya karşı da güvence sağlamıştır.

      Aynı yıllarda, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin güçlenmekte olduğunu

gösteren başka bir gelişme de Venizelos'un 12 Ocak 1934'de Mustafa Kemal'i Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermesi olmuştur.

      Türk-Yunan Dostluk Antlaşması maddelerinden çoğu 1963-1964 Kıbrıs bunalımı sırasında, Türkiye tarafından tek taraflı olarak yürürlükten kaldırılmıştır.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.  

 

 

 

 

 

 

 

 

     


Bu yazı 96 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans