ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

20.09.2021

Erdek ve kurtuluş bayramı

Özellikle Güney Marmara Bölgesi'ndeki ilçelerin düşman işgalinden kurtuluş törenlerinde, özgürlüğün kazanılmasını temsili olarak gösteren genç bir kızın, zincirleri çözülerek kurtarılışı canlandırılırdı. Yıllar önce Bandırma'daki bu gösteri, Türk askerlerinin, Yunan askerlerini öldürmesinin ardından, genç kızın zincirlerinin çözülmesiyle gerçekleşirdi. Bandırma'daki bu gösteri, daha sonra sanıyorum, “Türk-Yunan ilişkilerinin daha da gerginleşmemesi” adına kaldırıldı ve artık yapılmıyor.

Ancak Erdek'in yıllardır uygulanan kurtuluş bayramlarındaki bu temsili gösteride Yunan askerleri yoktu. Zincire vurulmuş bir genç kızı, avcılar kurtarıyorlar, kızın üzerinden çıkan bayrak ise Şehrül-Emin olarak belediye başkanına teslim ediliyordu.

Benzeri bir gösterinin, Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal'ın başını yemesinden ve Kaymakamın merkeze alınmasının ardından kaymakamlar için korku, dağları beklemeye başladı. Nitekim Erdek'in kurtuluşunun 99'uncu yıl bayramında, özgürlüğü simgeleyen bu masum temsili kutlama programdan çıkarıldı.

Kentlerin kurtuluşu ile ilgili kutlama programlarını genelde belediyeler hazırlar, kaymakamlıklar buna karışmaz. Kutlama programlarını da etkinlikler öncesinde belediyeler, başkanlarının imzasıyla yayınlayıp dağıtırlar.  Bandırma ve Erdek için de bu durum geçerlidir.

Bandırma, yukarıda belirttiğim gibi zaten “Türk-Yunan ilişkileri” adına böyle bir temsili kutlamayı yıllar önce programdan çıkardığından, Bandırma Belediyesi'ne bir sözüm olamaz. Kaldı ki, Tolga Tosun'un başkanlığındaki Bandırma Belediyesi, kentin 99'uncu kurtuluş bayramını çok zengin etkinliklerle kutladı. Ancak Erdek için bu durum söz konusu olamaz. Özgürlüğü simgeleyen, avcıların zincirler arasındaki bir genç kızı kurtarmaları temsili gösterisinin programdan çıkarılmasını doğru bulmuyorum. Erdek Belediye Başkanlığı, bu temsili gösterinin kaymakamın ikbalinin üzerinde olduğu gerçeğiyle hareket edip,  Erdek'in bayram geleneğini düşünerek uygulanmasını sağlamalı, bu konuda direnmeliydi. Belediyenin, Erdek'in kurtuluş bayramı öncesinde cumhuriyet alanındaki Atatürk anıtını yıkatıp temizlemek yetmez. Yıllardır gerçekleşen ve çok sayıda kişinin, farklı görerek izlediği, hatta Erdek'e gelen tatilcilerin bile kentten memleketlerine dönmeyi erteleyip, bu bayramı bekledikleri Erdek'in kurtuluş töreninin özünün delinmesine karşı çıkmalı ve bayramın yıllardır uygulanan bütünlüğünü de koruması gerekirdi. Birçok Erdekli, bu temsili gösterinin kaldırılmasından duydukları üzüntüyü dile getirerek, belediyeyi eleştiriyorlar, bilesiniz.

Erdek'in kurtuluş bayramını kutluyorum.

 


Bu yazı 80 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans