ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

29.09.2021

Yersiz eleştiri

Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Doğan, “Bandırma 3. Kitap Günleri” sürerken, belediyeyi “Yalnızca kendi dünya görüşünü taşıyan sanatçı, gazeteci ve yazarları Bandırma'ya getiriyor. Bu kentte partimize de oy veren vatandaşlar var. Bizim dünya görüşümüzü yansıtan gazeteci-yazarlar niye getirilmez?” diye eleştirdi.

Kesinlikle katılmıyorum.

Belediye başkanları, göreve seçildiklerinde, sembolik anlamda, “Göğsümden partimin rozetini çıkarıyorum” diyerek, parti ayırımı yapmaksızın tüm vatandaşlara ve kente hizmet edeceklerini belirtirler. Bu değerlendirme doğrudur. Öyle de yapmaları gerekir. Çünkü halka hizmette particilik olmaz. Belediyeler, halkın yaşamını kolaylaştırması gereken kurumlardır. Ancak festival, kitap günleri gibi etkinliklerde belediyelerin, kendi dünya görüşüne uygun yazar, çizer, gazeteci, sanatçıları tercih etmeleri ve çağırmaları çok doğaldır.

Hiç unutmuyorum. 3,5 yıl gibi kısa bir süre AKP'den Bandırma Belediye Başkanı olan M. Cemal Öztaylan'ın döneminde düzenlenen festivallere “sağ tandanslı” gazeteci, yazar, çizer, sanatçılar davet edilmiş, bugünkü gibi “Neden sol düşünce yapısına sahip olanlar çağrılmıyor?” eleştirisi yapılmıştı. Öztaylan, kendisine özgü üslubuyla “Kardeşim, ben böyle yapıyorum. Siz iktidara gelirseniz, kendi düşüncenize uygun olan kişileri getirirsiniz” yanıtını vermişti. İşte üst üste üçüncü kez yerel iktidarı kazanan Bandırma Belediyesi de böyle yapıyor. Bence de yanlış yapmıyor.

Hiç unutmuyorum.

Sedat Pekel'in ilk belediye başkanlığı dönemiydi. “Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali”ne, nedense o dönemlerde Refah Partisi İstanbul Milletvekili olup, bugün kendini “mesih” ilan eden Hasan Mezarcı da konuşmacı olarak davet edilmişti. Mezarcı, Bandırma'daki konuşmasına, “Bugün Türkiye'nin en büyük sorunu Anıtkabir'den yönetilmesidir” cümlesiyle başlayıp, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e hakaretler etme cüretini göstermişti. Mezarcı, milletvekilliği döneminin sona ermesinin ardından Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmıştı. Yine aynı dönemlerde, festivalde nedense sağ düşüncenin bayraktarlarından Abdülkadir Dilipak da Bandırma'da konuşmacı olarak ağırlanmıştı.

Kısacası CHP'li Bandırma Belediyelerinin, festival ve kitap günlerinde kendi dünya görüşüne uygun konukları Bandırmalılarla buluşturmasında hiçbir sakınca yoktur. Gerisi ise boştur!


Bu yazı 118 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans