ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

09.12.2021

GÖNÜLLÜ OLALIM

Gönüllü Kimdir?

         Gönüllülük, bir bireyin maddi karşılık beklemeden ya da başka bir çıkar beklentisi içinde olmadan, ailesi veya yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak veya genel olarak toplumun yararına olduğu düşünülen bir hedefe ulaşmak için, yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak, bir toplumsal girişime ya da bir sivil toplum kuruluşu (STK) bünyesindeki etkinliklere destek olması biçiminde tanımlanıyor.

         Gönüllüler; bilgi, deneyim, enerji, hoşgörü, paylaşımcılık, iyi insan ilişkileri, profesyonel yaklaşım, sorumluluk üstlenme gibi niteliklere sahip olabileceği gibi, bu nitelikleri taşımadığı halde toplum için bir şey yapmak isteyen bireyler de olabilir. Bir gönüllünün taşıması gereken ilk ve vazgeçilmez nitelik samimi olarak “gönüllü” olmasıdır.

         Gönüllülük bizlere; haz ve manevi zenginleşme, özgüven gelişimi, ekip çalışması becerilerinde artış ile toplumsal konumun gelişmesi, yeni çevre ve arkadaşlıklar ve yeni ilgi alanları bulma konularında, katkı sağlar.

         Gönüllülerin üstleneceği işler kendi istek ve imkanlarına uygun olmalı ve gönüllülere uygun ve iyi tanımlanmış işler verilmelidir. Gönüllü emeğine saygıdeğer bir emek olarak yaklaşılmalı, başarılar takdir edilmelidir. Kurum içinde eşit davranılma, eğitilme, doğru rehberlik, yönlendirme, uygun çalışma ortamı bulma, deneyim çeşitliliği ve tercih hakkı, fikir beyan etme ve görev kabul etmeme hakları, gönüllülere sağlanmalıdır.

         Gönüllülük, farklı çözüm önerileri sunulmasında, çok önemli bir etkendir.

         Gönüllü olmanın içinde, yaşamı sevmek ve iyi işler yapmayı istemek var. İstemiyorsan, heyecan duymuyorsan, zaten olmayacaktır.

           Gönüllülük, umudun kırıldığı anlarda, yeniden küllerinden doğmaya inanmaktır. 

          Her türlü zorluğa rağmen toplum olarak birbirimize olan sevgimiz, inancımız, çabalarımız mutlaka başarıya dönüşecektir. Bunun yolu bu işe gönüllü olmakla başlar. 

         5 Aralık, Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlandı.

         Sadece 5 Aralık günü değil olmamız gerektiğinde, gönüllü olalım.                                                                                                                                     

         Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.          

   

 


Bu yazı 412 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans