ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

06.06.2022

56 YILDIR TOP KOŞTURUYOR 

YazıYorum (Mete Kozdağ) 

 

 

 

      Balıkesirspor 56 yaşında.

      6 Haziran 1966 - 6 Haziran 2022 = 56

      56 yıldır top koşturan takımın hayatını okuyalım ...

      1965 yılı Nisan ayında, Futbol Federasyonundan; ülkemizde Anadolu'ya yayılması planlanan ve organizasyonu başlatılan 2.Profesyonel Türkiye Futbol Lig'inin devam ettiği ortamda, Balıkesir İlinin de profesyonel takım kurma hakkı olduğu belirtilir.

      İlimizdeki kulüp temsilcileri olan o günkü yöneticiler, profesyonel takım kurmanın büyük mali külfet getireceğini dikkate alarak, mali kaynağın bulunması gerektiğini ve taşıma suyla değirmen dönmeyeceğini söylerler. Dolayısıyla bu profesyonel futbol takımı kurulması teklifinin de ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilir ve bu durum, federasyona iletilir.

      Gelişmeler bu yönde sürerken, Bandırma İlçemiz dönemin Milletvekili Fenni İslimyeli aracılığıyla futbol federasyonuna müracaatta bulunur. Müracaat üzerine 1965-1966 futbol sezonunda Bandırmaspor, Türkiye Profesyonel 2.Ligine alınır. İlçe takımımız olan Bandırmaspor, tüm müsabakalarını Balıkesir Atatürk Stadyumunda oynar.      

      Aradan bir yıla yakın bir zaman geçtikten sonra şehir kulübünde yapılan toplantıda, Balıkesirspor'un kurulması için bir müteşebbis heyet teşkil edilir. Ancak federasyona yapılan müracaata gelen cevapta, “ilinizde profesyonel futbol takımı var. Aynı ilde 2 profesyonel takım olması mümkün değil” denerek, ret cevabı gelir.

      Balıkesirspor Kulübünün kurulup faaliyete geçirilmesi için birçok emek harcanmış ve kuruluş kolay olmamıştır. 1965 yılının başından 1966 yılının ilk baharına kadar ve zamanın Belediye Başkanı Hüseyin Baştuz‘un başkanlığında toplantılar yapılmış konular üzerinde uzun uzun tartışmalar olmuş, kurulacak profesyonel futbol kulübünün geleceği, yönetici, antrenör ve futbolcu ile parasal durumları gözden geçirilmiştir. Devrin valisi, Garnizon Komutanı ve iş adamları, fabrikatörleri ile eski sporcularla ayrı ayrı toplantılar yapılmış Balıkesir merkezinde bir Balıkesirspor futbol kulübünün kurulmasına karar verildi.

      İşte aylardan beri geceli-gündüzlü devam eden bu toplantıların sonucu ve yerel basınında desteği ile Balıkesirspor kulübünün geçici yönetim kurulu teşekkül ettirilmiştir. Sümerbank İşhanı üst katında bir daire kiralayan Balıkesirspor Kulübü geçici görev bölümü yapmıştır. Buna göre Kulüp Başkanlığına Belediye Başkanı Hüseyin Baştuz, ikinci başkanlığa Mehmet Tiritoğlu, genel sekreterliğe Münir Yenal, genel kaptanlığa Sebahattin Erdeniz, muhasip üyeliklere Hasan Özdamar ile Ergin Aktan, yönetim kurulu üyeliklerine de Hurşit Kangal ile Veli İnanöz getirildi.

      Bu arada Balıkesirspor 'un 1966 yılı sezonunda 2.Lig maçlarında yer alması için Mehmet Tiritoğlu, Münir Yenal ve Sebahattin Erdeniz'den oluşan bir heyetin Ankara'ya gönderilmesi karar altına alınmış ve heyet ertesi gün Ankara'ya yolcu edildi.

      Bu heyet; Balıkesir'in sportif tesisleri ile örnek stadyumu, şehirdeki oteller ve her türlü spor hareketlerini karşılayacak sosyal kuruluşların mevcut olduğu, her türlü fedakarlıkların Balıkesirli sporseverler tarafından yapılacağı ve karşılanacağını açıkladı.

      Görüşmeler sonrasında Balıkesirspor'un ligde oynatılması için prensip kararına varıldı. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile Futbol Federasyonun vaatleri ve kararları, Balıkesirli sporseverleri, esnafı, tüccarı, otelcisi ve lokantacısı tarafından olumlu ve sevinçle karşılandı.

      6 Haziran 1966 tarihinde Balıkesirspor, kırmızı-beyaz renklerle kurulmuş ve ilk başkanı, aynı zamanda belediye başkanı da olan Hüseyin Baştuz olmuştur.

      Balıkesirspor için gereken müsaadeler alındıktan sonra şehirde para toplama kampanyaları başlatıldı. İlk olarak Ordu donatım Okul Bandosu eşliğinde yönetim kurulu, başkan ve üyeleri ile tüm Balıkesir gençleri, sporseverler; Belediye binası önünden başlamak üzere, Anafartalar ve Milli Kuvvetler caddeleri ile Paşa camii çevresini ve şehrin diğer semtlerini baştan başa dolaşıp Atatürk Anıtına törenle çelenk koydular. Diğer taraftan o zamanın Emlak Kredi Banka Müdürü Fethi Başeden, Belediye Reisi Hüseyin Baştuz, Hurşit Kangal, Münir Yenal ve daha bazı tanınmış kişiler, çarşıdaki mağazaları, dükkanları, işyerlerini, sanayi bölgelerini ve fabrikaları aralıksız olarak on-on beş gün dolaşmış, Balıkesirspor'a bir milyon TL'nin üzerinde bağış topladılar. Ayrıca Sırrı Yırcalı, yardımlarını maddi ve manevi olarak yapmakta öncülük etti.

      Bunlardan başka bankalarda hesaplar açıldı, sinemacılar haftalık ve günlük gelirlerini 15 gün için Balıkesirspor 'a bağışta bulundu. Şehrimizde yeni kurulan Balıkesirspor 'a karşı gösterdiği ilgi, sevgi ve yapılan her çeşit yardımlar Balıkesir'in spor tarihinde görülmüş fedakarlıklar değildi. İşte bu içten sevgi halesi içerisinde hazırlanan Balıkesirspor daha önceden tespit edilen 7-8 futbolcuyu İstanbul ve çevre kulüplerinden transfer etti, ilk antrenör olarak da Avusturya'dan yeni dönen, Fenerbahçe'nin eski kalecilerinden Şükrü Ersoy'la anlaşıldı. 1966 yılının ağustos ayında federasyonca çekilen kura sonucunda Balıkesirspor ilk maçını Malatya da Malatyaspor'la yaptı. Hazırlıklar yapıldı.4-5 otobüsle Malatya ya gidildi. Orada yapılan tarihi maçı Balıkesirspor, 3-1 kazandı.

      Tüm Balıkesirliler büyüklü-küçüklü her yaştaki insanlar Balıkesirspor'u Değirmen Boğazında karşıladılar.

      56 yıldır top koşturan takımın hayatı, böyle başladı.

      Bu sezon 2'inci lige düşen Balıkesirspor toparlanamazsa, top koşturacak çok az bir ömrü kalmış olacak.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.

 

     

 


Bu yazı 301 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans