ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

22.08.2022

TÜRKÇEMİZİN KIYMETİNİ NASIL ANLARIZ

Dilimizin değerli olduğunu anlamak için bir değer belirleyiciye ihtiyaç asla yoktur. Her isteğimizi bu dl ile gerçekleştiriyoruz. En çok kullandığımız, her an kullandığımız hatta rüyalarımızda ve hayallerimizde kullandığımız dilimize birinin verdiği değerden dolayı mı değerli diyeceğiz veya değerini anlayacağız. Herkes en çok kullandığı nesneyi önemser. Bu durumda, dilimizin değerini kullanıcı olarak bizden daha iyi kim bilebilir. Konu açık. Değerli nesnelerin kullanımları özençle gerçekleşir. “En hor kullandığımız nesne dilimizdir.” desek yanılmış olmayız zira kitabî kullanılması asıl olan iken kaidelerine uymamız gerekirken dikkat etmeden kullanıp geçiyoruz. “Dilimizin değerini biliyorum.” diyenlerin kesinlikle galatlardan kaçınmaları gerekir. Kaidelerine uygun kullanmaları gerekir. Kaide bilmeyenler ne yapmalı diye düşünenler var ise bol miktarda yayımlanmış ilgili kitapları takip ederek hata düzeltme yolunu seçebilirler. Dahası, güvendikleri ehillerden ders de alabilirler.

Dilimizi asla hor kullanmamalıyız. Dilimiz çok kıymetlidir. Dilimiz, aslında bir dünya dilidir. Bunun tescili dilimizi kullananların devletlerarası işbirliğiyle her sahada şaha kalkacakları işlere imza atmaları gerekiyor. Araya siyaset elbette giriyor. Siyasetin dili de bu değil mi? Türk Dünyası zulüm içindeydi, hâlâ da zulüm görenler var. Bu belaların defi için ciddi çalışmalara ihtiyaç var. Gerçi biz bela def edici işler yaptıkça belalar maalesef artış gösteriyor. Gün gelir bu artışlar biter sükûn hâkim olur. Bunların olması için Türk devletleri arasında çok ciddi işbirliği, çözüm ortaklığı, çeşitli alanlarda dayanışma ve benzeri unsurlara çok acil ihtiyaç var. Bu çalışmalar gerçekleştiğinde, dilimiz de ekonomimiz de siyasetimiz de hatta paramız da çok değerli hâle gelecektir.

Dünyada kullanılan dillerin sıralaması şöyle: 1- Çince 1300000000 2-İngilizce 427000000 3-ispanyolca 266000000 4- Hintçe-Urduca 223000000 5-Türkçe 220000000.

Bu sıralamada, 5. sırada olduğumuza inanmanın imkânsız olduğunu düşünenlerin sesini duyar gibiyim. Bu dil kendi emeği ile bu sırdadır. Koca İmparatorluklar kurmuş bir milletin dilinin niceliğinin azlığına hükmedilebilir ki doğrudur zira kendine tabi olan diğer milletlere sömürge muamelesi yapıp onların dilinin Türkçe olması için cebir ve şiddet uygulamamışızdır. Prof. Dr. Sırrı Süreyya Sırma'nın ifadeleri gerçekten yerinde olmuştur. Beynelmilel bir toplantıda konuşmacı bir Arap'ın İngilizce telaffuzla Osmanlı sömürgeciliğinden nefretle bahsederken ona, “Osmanlı sömürgeci olaydı, siz şuan Türkçe konuşurdunuz. Ama sizi sömürenlerin dili düşüncenize hâkim olmuş, kürsüde İngilizce konuşuyorsunuz. Bense Arapları Sömürdüğünü söylediğiniz Osmanlının torunu olarak konuşmamı sizin lisanınızda yapıyorum diyerek hem bühtan ehli Arap konuşmacıyı susturmuş hem de dinleyicileri şaşırtmıştır. Özetle 5. sıra hakkımızın yükseleceğine inancım tamdır. Herkes payına düşen vazifeyi ihmale uğratmadan yapmalıdır.


Bu yazı 346 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans