ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

23.08.2022

VİYANA ÖNLERİNDEN SAKARYA HATTINA

Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası sayılır. 13 Eylül 1683 günü Viyana önlerinden başlayan geri çekilme, 238 sene sonra Sakarya hattında durdurulmuştur.

      Yunanlılar savunmaya, Türkler de taarruza geçmiştir.

      23 Ağustos 1921'den 23 Ağustos 2022'ye ...

      Sakarya Meydan Muharebesi Kurtuluş Savaşı içinde bulunan en önemli savaşlardan biri olarak görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atılmasını sağlayan Sakarya Meydan Muharebesi'nin 101'inci yılı.     

      Osmanlı Devleti'nin yıkılması üzerine, birçok devlet tarafından işgale uğrayan Anadolu topraklarının, Kurtuluş Savaşı sayesinde, Türklere ait olduğu kanıtlanmıştır.   

      101 yıl önce, Yunan ordularına; Ankara'ya harekat emri verilmişti. Yunan tarafı savaşı kazansaydı; TBMM, Sevr Antlaşması'nı kabul etmek durumunda kalacaktı.

      Sakarya Meydan Muharebesi 22 gün 22 gece sürdü. 23 Ağustos 1921 tarihinde başladı ve 13 Eylül 1921 tarihinde sona erdi.      

      Ankara'ya kadar gelmeyi hedefleyen Yunan Ordusu, Büyük Millet Meclisi'ni de kapatmayı amaçladı ve Türk direnişini tamamen bitirerek Anadolu topraklarını tümüyle işgal etmenin, planları yaptı.

      Yunan Genelkurmayı, Sakarya Nehri'nin doğusuna çekilen Türk ordusuna son darbeyi vurmak için bütün hazırlıklarını tamamlayıp harekete geçti. Öte yandan, Kütahya-Eskişehir Muharebelerinden sonra; askeri mevcudunun ve silah gücünün önemli bir kısmını kaybetmiş olan Türk ordusu da kesin sonuç alınabilecek bir meydan muharebesi için tüm birliklerini Sakarya Nehri'nin doğusunda, yaklaşık olarak 100 km genişliğindeki cephe hattında topladı.

      Yunan Ordusu, Türk kuvvetlerini 23-30 Ağustos günleri arasında bütün zorlamalarına rağmen kuşatıp imha edemeyince kuvvetlerinin büyük kısmıyla Türk cephesini merkezden, Haymana istikametinde yarmak istedi. 6 Eylül'e kadar da bunun için uğraştı fakat etten bir Türk duvarına çarpmıştı. Bundan sonra bulunduğu hatlarda savunarak kalmaya karar verdi ama 10 Eylül'de başlatılan genel karşı taarruza engel olamadı.

      Yunan Ordusu için yapılacak tek şey kalmıştı, kaçmak! Onlar da öyle yapmıştı. 13 Eylül'e kadar Sakarya nehrinin doğusunda, tek bir Yunan askeri kalmadı. 

      Sakarya Meydan Muharebesi'nin sonucunda;

- Türkiye Büyük Millet Meclisi hakkında, halk arasındaki şüpheler ortadan kalktı.

- Mustafa Kemal'e TBMM tarafından gazilik ve mareşallik unvanı verildi.

- Mustafa Kemal'in ‘Başkomutanlık' yetkisi, süresiz uzatıldı.

- İtalyanlar, Sakarya Savaşından sonra Anadolu topraklarını tamamen boşalttı.

- Rusya aracılığı ile Kafkas Cumhuriyetleri ile Kars Antlaşması imzalandı ve doğu sınırı belirlendi.

- Malta'daki esirlerimiz, serbest bırakıldı.

- İngiltere ile esir mübadelesi antlaşması, Fransa ile Ankara Antlaşması ve Ukrayna ile de dostluk Antlaşması imzalandı.

       Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları vatan yapan şehit ve gazilerimizi minnet, saygı ve rahmetle anıyorum.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.         

 


Bu yazı 329 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans