ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

11.05.2023

9 MAYIS’IN AVRUPA VE ZAFER GÜNÜ

YazıYorum (Mete Kozdağ)       

 

 

      9 Mayıs 1950 tarihinde Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman ‘Avrupa'da barışçıl ilişkilerin kalıcı şekilde kurulması gerektiği zaruridir' söylemiyle, daha sistematik ve organize bir Avrupa kurmak gayesiyle bir kanun teklifi açıklamıştır.    

      "Schuman Bildirisi"olarak da bilinen bu tasarı, bugün Avrupa Birliği olarak kabul ettiğimiz kurumun yapı taşı olarak görülmektedir.

      1985 yılında Milan'da yapılan Zirve sonrasında 9 Mayıs'ın "Avrupa Günü" olarak kutlanılması kararı alınmıştır.

      Bu tarihten itibaren de her yıl 9 Mayıs Avrupa Günü, gerek üye ülkelerde gerekse aday ve potansiyel aday ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanmakta.

      Barış ve dayanışmanın sembolü 9 Mayıs Avrupa Günü, Türkiye'de birbirinden renkli ve anlamlı etkinliklerle kutlanacak. Avrupa Birliği'nin 2023 yılını “Gençlik Yılı” ilan etmesi üzerine bu yıl etkinlikler “Birlikte Daha üçlü” sloganı ile gerçekleştirildi.

      İkinci Dünya Savaşı 8-9 Mayıs 1945'te Nazi Almanyası'nın teslim olmasıyla sona erdi. Zafer Günü veya 9 Mayıs, II. Dünya Savaşı'nın sonunda Almanya'nın kayıtsız şartsız teslimiyetini imzaladığı Sovyetler Birliği tarafından ilan edilen ve kutlanan gün.

      Rusya, bu tarihi; Zafer Günü olarak anıyordu ama son yıllarda anma törenlerini propaganda gösterisine dönüştürdü.

      9 Mayıs gününün amacında uzaklaştırılmasını istemeyen ve batı ülkelerinde yaşayan Ukraynalılar ve Ruslar, bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Bu kapsamda Almanya'nın başkenti Berlin ve diğer bazı Avrupa kentlerinde, kamuoyunun dikkatini çekebilmek ve barışa destek vermek amacıyla 9 Mayıs günü için bir dizi etkinlik düzenlendi.

      9 Mayıs'ın Avrupa ve Zafer Günü sonrasındaki zaman, neleri gösterecek?

      Bu sorusunun cevabı için fazla beklemeye gerek kalmadı ve dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'nı (AKKA) feshetmesine yönelik süreci başlattı.

      Konvansiyonel güçlerine sınırlamalar getiren AKKA, NATO ve Sovyetler Birliği arasında 1990 yılında Paris'te imzalanmıştı.

      Rusya, 2015 yılında, AKKA'daki katılımını durdurma kararı almıştı.    

     Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.   


Bu yazı 203 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans