ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

24.06.2023

SEÇMENİ NOTER GÖREVİNDEN MUAF TUTMAK…

Kabaca söylemek icap ederse 1876 meşrutiyetinden beri seçim yapılmaktadır. Aslında güncelden daha geriye gitmeye bile gerek yok. Yaklaşık 50 yıldır sandığa gidiyorum. Rey kullanıyorum. Her defasında da seçtim sanıyorum.

Türkiye'de seçim konusu yapılan unsurlar, hatt-ı zatında sayılamayacak kadar çok değildir. Bu azlığa rağmen demokrasi övüntümüz hat safhadadır. Bu durum, “Körler, sağırlar birbirini ağırlar.” ibaresinin içine dâhil olasıdır.

Seçim uygulamalarının yapıldığı konuları, ikiye ayırabiliriz. 1- Siyasî irade ve idareye bağlı unsurlar.2- Özel sektörde yerini alan unsurlar.

Siyasî alandaki seçimler ise 1-Cumhurbaşkanlığı, TBMM üyelerinin seçimi, TBMM'nin kendine mahsus seçimleri, Büyük şehir belediye başkanlıklarının seçimleri, diğer belediye başkanlıklarının seçimleri, Muhtarlıkların seçimleri, Siyasî partilerin bünyelerindeki seçimler. Özel sektördekileri ise şöyle sıralayabiliriz. 1- vakıflardaki seçimler.2- Şirketlerdeki seçimler.3- Sendikalardaki seçimleri. 4 –Derneklerin seçimleri. 

Seçimlerin bitiminden sonra ise seçilenler görevlerine başladıktan sonra iş ve işlemlerin yürümesi için devreye amir memur, başka bir deyişle emir komuta giriyor. Sindirilen husus, “Biz seçtik, biz itaat ederiz. İtaatimiz mecburî değil, iradidir.” anlayışıdır. İster mecburî olsun isterse iradî olsun. İtaatin mana ve mefhumu aynıdır.

Hayatımızı seçimlerin itaatkâr seçmeni olarak geçiriyoruz. Adına da demokrasi deniveriyor.

 “Biz seçtiğimizi zannediyoruz” başta da belirtmiştim. Bu zan, moralimizi okşuyor. “Kendim ettim kendim buldum. ”hesabı.  “5 yıl sonra görürsün sen.” Diş gıcırtısıyla dönem bitiyor.

Seçmek mi istiyorsunuz? Seçmen olmak mı istiyorsunuz? Bu vasfa ulaşmak mı istiyorsunuz. Çemberi kırınız. At gözlüklerini atınız.

Siyasal Parti başkanlarının tatbikî atamalarının tasdikinden başka bir şey değildir bizim seçmenlik görevimiz. Bu formun değiştirilmesi halinde seçmen olabiliriz.

Siyasî sohbet ve de yazılarımız, Ali kötü, Veli iyi mukayeseleriyle dolup taşıyor. Seçmen olmayı teklif ediyorum. Namzetlerin bir yerden tasdik almadan seçilmek istediklerinin kabulü meyanında yapılacak operasyonlara ihtiyacımız vardır. Bu operasyonlar, anayasal veya yasal mevkide düzenlemelerle olur. Karakucak usulüyle olacak değil ya elbette meşruiyetinin temellenmesi lazımdır. 

Parti genel başkanlarının tayin etmediği adayları seçersek noter olmaktan kurtuluruz. Burada “,Noter “ terimi tasdik makamı sadedinde zikredilmiştir. Asla istihfaf mevzuu addedilemez. Şakir ALBAYRAK ,23.06.2023,22.56 ÇEKMEKÖY


    BAYRAM 

Bir yudum su 

Bir dilim ekmektir 

Bir ömür değil 

Bir nefes sıhhattir  

Bir yeni mendil 

Bir tatlı dildir  

Bir mevsimlik değil 

Her zaman kokan güldür 

Bir anlık resim değil 

Bir ömür tebessümdür 

Bir yeni elbisen olduğunu bilmek 

Elini cebine sokup gülmektir 

Parmağın pabucundan görünmek değil             

Pabucun baş altında uyumaktır 

Aksırıncaya tıksırıncaya kadar yemek değil 

Yaşayacak kadar yemek bulup doymaktır 

Dış kapı zili çaldığında 

Babaannem geldi diye koşmaktır 

Ümitsizliği karamsarlığı terk ile 

Bütün olumsuzlukları aşmaktır 

Hısım akraba konu komşu ile muhabbet 

Dargınlarla barışmaktır  

Kötülüğü kötürüm bırakıp 

İyilikte koşar adım yarışmaktır 

Bayramı bayram bilip kalbini kirden pastan 

Ve dahi yastan pir üpak edip serapa silmektir 

Uzun söze hacet ne fena diyerek Rabbena 

Yaşayacağımız ilk yerdir dünya 

Doğruyu doğru bilip 

Doğruya yaklaşık yaşamaktır BAYRAM   

BU duygu ve düşüncelerle Kurban bayramınızı tebrik eder,

 sağlık, selâmet mutluluklar niyaz ederim.  


Bu yazı 220 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans