ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

29.04.2020

ÖZEL OKULLARDA İNDİRİME GİDİLMELİ

Salgın döneminde en çok merak edilen ve hala belirsizliğini koruyan konulardan biri de, özel öğretim kurumlarıyla yapılan sözleşmeler oldu sanırım.
Alınan idari kararla okulların uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte, özel okul ücretlerinin aynı şekilde ödenmeye devam edilip edilmeyeceği tartışma konusu olmaya devam ediyor. Eğitimin uzaktan devam etmesinin ve telafi eğitimlerin yapılmasının, yüz yüze eğitimin kapsam ve yöntemiyle aynı olamaz.
Her ne kadar Millî Eğitim Bakanlığı telafi eğitimleri yapılacağını açıklamış olsa da, yapılacak eğitimin, süre ve kapsam bakımından bu süreçte yaşanan eksiklikleri telafi etmesi mümkün olmayacaktır. 
Her ne kadar bu durumun yaşanmasında okulun bir kusuru olmasa da, veliler almadıkları hizmetin parasını vermeye zorlanamazlar. Özel okul ücretlerinde mutlaka indirime gidilmelidir.
Ya,özel okullarla sözleşme yapan ailelerin, sözleşmede belirlenen ücreti aynı şekilde ödemeye devam etmesi hukuka aykırı değil midir?
Herhangi bir özel öğretim kurumuyla sözleşme imzalayan öğrenci velisi, okul ücretini verirken alacağı eğitim hizmetinin kapsamı ve yöntemiyle ilgili olarak başka bir beklenti içindeydi. Ancak Koronavirüs salgını  sürecinde, fiilen aldığı hizmetin kapsamı başka. Örneğin, gün boyu süren ve yüz yüze olan eğitim hizmeti yerine şimdi uzaktan ve birkaç saatten ibaret bir hizmet almakta. Üstelik sosyal aktiviteler, yemek ve servis gibi ek hizmetler de verilmemekte. Okul, sözleşmeyle söz verdiği hizmeti tam anlamıyla yerine getirememekte. 
Yaşanan durumun faturası, tüketiciye çıkarılmamalı. Bu nedenle, özel okul ücretlerinde mutlaka indirime gidilmelidir. Bunu kabul etmeyen okullara karşı dava açıldığında mahkemelerin indirim kararları vereceğini düşünüyorum. İndirim miktarı hesaplanırken, uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim arasındaki saat ve nitelik farkı ile okulun harcamaktan kurtulduğu elektrik, su, ısıtma, personel ve benzeri masraflar da dikkate alınacaktır belki de...
Ya kreşler ve ana okulları?
Bu konuda ailelerin yaşadığı hayal kırıklığı daha da ileri boyutlarda... Okul öncesi eğitimin temel unsurlarından biri, çocuğun arkadaşlarıyla bir araya gelmesi ve sosyalleşmesidir. Çocuklara ‘yuva’ sıcaklığı sağlamanın ve göz kulak olmanın da sorumluluğunu taşıyan kreşler için, ders dışındaki bu yükümlülükler de sözleşmenin önemli unsurlarından. Yaşları çok küçük olan bu çocuklara uzaktan eğitim vermek pek mümkün değil. O yüzden, kreş ve ana okulları ile yapılan sözleşmeler, aileler tarafından feshedilebilir. Verdikleri peşin ücretler iade edilebilir.
Uzun lafın kısası, bu dönem tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de gidişat herşeyi çökertti.
Ancak eğitim gibi önemli bir konuda, çocuklar ve özellikle çocuklarını özel okula gönderen aileler mağdur ...
Umuyoruz ki, bu sorun en kısa zamanda çözüme ulaşır...Ekonominin, eğitim kadar önemli bir durumda olduğu zamanda hele...


Bu yazı 160 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans