ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

03.12.2019

REŞİT BEY VE GAZETECİLİK

.

Balıkesir basınının çok önemli gazetecilerinden Reşit Kıpçak da aramızdan ayrıldı. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucularından kurucularından ve eski başkanlarındandı, Kıpçak.

Gazetecilik ilke ve ahlakına yürekten bağlı bir gazeteci-yazardı. Günümüzde sözüm ona kendini gazeteci ve yazar sanan birçok kişinin yaptığı gibi hiçbir belge ve bilgiye dayalı olmaksızın, dedikodu kaynaklı yazılar yazarak kimsenin namusuna, onuruna dil uzatmadı. Kendisine yöneltilen ama hiçbir zaman gerçek olmayan bir şeyin savunmasını yapmaya gerek duymadı. Gazetecilik yaşamım boyunca ben de aynı çizgiyi izledim. Belge ve bilgiye dayanmayan dedikodulara, çamur atmaya çalışanlara yanıt vermedim, onlarla polemiğe girmemeye özen gösterdim. Çok gerekli olduğunda da o kişileri hemen yargıya havale ettim.

Kıpçak, yıllarca yönettiği “Balıkesir Ekspres” gazetesi çatısı altında birçok genç gazetecinin yetişmesini sağladı. Bunların başında da çok iyi dostlarım olan oğulları Tanyol ve Tansel Kıpçak geliyordu. Sevgili Tansel’in başkanlığındaki Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulunda, başkan yardımcısı olarak uzun yıllar görev yaptık.

Balıkesir’e ne zaman yolum düşse mutlaka uğradığım adreslerden biri “Balıkesir Yeni Haber” gazetesiydi. Artık aramızda olmayan gazetenin kurucusu Ekrem Balıbek’le mutlaka görüşür, sohbet ederdik. Eğer zamanım bolsa “Balıkesir Ekspres”e de mutlaka uğrar, Reşit beyi ziyaret ederdim.

Reşit Kıpçak, Anadolu basınının önemli gazeteci ve yazarlarındandı. Balıkesir’de büyük bir saygınlığa sahipti. Bu saygınlığını da sadece belge ve bilgiye dayalı meslek ilke ve ahlakından hiç uzaklaşmamasıyla elde etmişti.

Uzun yıllar yönettiği “Balıkesir Ekspres” gazetesi, daha sonra ekonomik krize girmesi sonucunda devredilmek zorunda kaldı. Reşit bey, tabii ki çok üzülmüştü. Yine de gazetecilikten kopmadı. Devredilen eski gazetesinde de bir süre yazmayı sürdürdü.

Reşit Kıpçak’ın aramızdan ayrılması, Anadolu basınının kaybıdır, aslında. Çünkü artık Anadolu basınında bu kalitede gazeteciler ne yazık ki artık yetişmiyor.

Işıklar içinde uyusun.

Kıpçak ailesine baş sağlığı diliyorum.


Bu yazı 144 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans