ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

11.05.2024

ENGELLİ OLAN ENGELSİZLER

YazıYorum (Mete Kozdağ)                        

  

 

         10-16 Mayıs, Engelliler haftası.

         Bu hafta, engeli olanları anlamanın, empati kurmanın, farkında olmanın, “yaşamı onlar için nasıl daha yaşanılır kılarız”ı düşünmenin ve tartışmanın günü.

         Engellinin karşılığı, sözlükte; “fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri doğuştan ya da sonradan kısıtlanan kişi” olarak geçiyor.

         Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yasayla korunmuş, engelli hakları var. Bu haklar, engelli insanlara; engellerini gidermek ve adaleti sağlamak amacıyla, verilen haklardır.        

         Engelliler tarafından asıl istenen ama bir türlü gerçekleşmeyen konu, maddi açıdan indirim vb. gibi tanınan ayrıcalıklardan ziyade, sözde engelsiz ama engelli adayı olduklarının farkında olmayan insanlar tarafından ikinci sınıf muamelesi görmemenin, sağlanması. Aslında verilmesi gereken hakkın, devletle beraber toplum tarafından da verilmesi.

         Engellilerin yaşama şartları normal bir insanın yaşama şartlarına göre çok daha zor. Bunun en önemli sebebi, sosyal çevrenin engelli kişiye yaklaşma şekli. Engelli insanlar toplum tarafından dışlanmamalı ve ikinci plana atılmamalıdır.

         Bunun için toplumdaki insanların bilinçlendirilmesi, önemli bir konudur.

         Sosyal hayatta engelli insanları arka plana atmak, hor görmek, engelliler üstünde toplumsal bir baskı oluşturmak, engelli kişiyi yavaş yavaş toplumdan soyutlamaya başlatıyor.

         Günümüzde engellinin yeri ve konumu, en büyük problem alanı. Onlara nasıl davranacağımızı bilmiyoruz. Hatta engelliyi hiçbir yere koymadan yok saymak gibi bir seçenek de toplumun bir bölümünde, kabullenilmiş durumda.

         Durum şu; Engellilerle mümkün olduğunca karşılaşmayalım, zayıflıklarını görmeyelim. Onları uzaktan sevmeyi tercih ediyoruz.

         Engelliden kaçarak, kendi gerçeklerinden kaçacağını düşünenler var. Bu durum bir tür ‘rahatlık' sağlıyor olmalı. Engelliden uzak durmanın veya kaçmanın en önemli nedenlerinden biri, bu korku.

         İnsan garip bir şekilde  güçlüyü ve güçlü olma duygusunu seviyor.

         Engelli ise toplumda zayıflığın, çaresizliğin sembolü.

         Bu zayıflık sembolüyle yan yana anılmak istemiyoruz…

         “Her sağlıklı insan, bir engelli adayıdır” cümlesini, tekrar tekrar okuyalım.

         Sağlıklı olan bireyler, engelli bireyleri düşünmeli ve onlara yardımcı olmalıdır.

         Engelli olan engelsizlerden, olmayalım.

         Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.


Bu yazı 109 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans