ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

14.12.2020

Anketler ve STK’lar

Bazı anketler beni çok güldürüyor.
Bakıyorsunuz, bazı belediye başkanları, falanca anketten en başarılı(!) birinci başkan veya en başarılı üç başkan arasında çıktıklarını kamuoyuna duyuruyorlar.
Anketi yapan kişi veya kuruluş ne derece güvenlidir, neyin karşılığında bu başkanları başarılı göstermiştir, bilinmiyor. Çünkü bence “çakma” ve mutlaka bir bedel ödenerek başarılı(!) gösterilen belediye başkanlarının, şu ana dek ortaya koydukları ciddi bir hizmet ve yatırım yok, ne yazık ki!
Belediye başkanları ne zaman başarılı sayılır, biliyor musunuz?
Hangi partiden olurlarsa olsunlar, kentlerine kalıcı ve örnek yapıtlar kazandırdıkları zaman. Aradan yıllar geçse de, vatandaşların, “Bu eser, şu belediye başkanımızın döneminde yapılmıştı” dediği zaman. Aynı Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen gibi…
Yani belediye başkanları ve belediyeler, yol, asfalt yapmak, temizlik işlerini yürütmek gibi zaten yapılması gereken rutin işlerle övünmeyi bırakarak, kentlerinin çehresini değiştirecek büyük işleri, yapıtları kentlerine kazandırmaya çalışmalıdırlar. Gerçek başarının göstergesi budur.
X X X
Avrupa'da, kısaca STK diye adlandırılan Sivil Toplum Kuruluşları son derece önemlidir.
Bir dönemler, ülkemiz ve Bandırma'mızda da STK'lar çok etkiliydi. Artık değil!
Ülkemizdeki birçok STK, ne yazık ki siyasete boyun eğerek, hükümeti kızdırmamaya, ürkütmemeye özen gösteriyor. Bandırma'daki STK'lar da etkilerini iyice yitirdiler. Sıradan oldular.
STK'lar, halkın çıkarları doğrultusunda özgür ve bağımsız mücadele vermeli.
Hiçbir kurumun “arka bahçesi” olmamalı. Ama nerede?
Bandırma'ya şöyle bir bakın isterseniz. Yıllar önce kurulup, önemli kültür ve sanat etkinliklerini gerçekleştiren bir STK'nın başkan ve yöneticileri bile Bandırma Belediyesi'nin arka bahçesi konumuna geldi. Şaşırmamak elde mi?

Bu yazı 177 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans