ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR VATANDAŞ DİYOR Kİ KURULUŞ İLETİŞİM

31.01.2021

Balıkesir’in dost gönüllü insanlarından-Sıtkı Şeremetli

Sıtkı Bey, Balıkesir basın tarihinde dördüncü kuşaktan diyebileceğimiz birikimli bir gazeteci. 

    1992 tarihinde ilk nüshası çıkan Birlik gazetesinin, kendi yönetiminde 25 yıl süren yayım hayatı var. 

  Önce vatan diyen ve Türk milliyetçiliği ülküsüne bağlı Şeremetli, uzun yıllar sağduyulu yazılarıyla okunurluğunu canlı tuttu. 

  Dedesi Hilmi Şeremetli'nin Cumhuriyet Halk Partisinden iki dönem Balıkesir milletvekili olmasının ve yakınlarının Balıkesir'de çeşitli partilerde il çapında çeşitli görevlerde bulunmasının yarattığı gelenek, Sıtkı Bey'in siyasetle yakından ilgilenmesini sağlamış olabilir.  

    Hayat çizgisine bakıldığında siyaset ve gazeteciliğin kaynaştığını, sosyal sorumluluk bilincinin dikkat çekici noktalarda bulunduğunu görmek mümkündür. 

  Milliyetçi Hareket Partisi il başkanlığı yapan ve aynı partiden milletvekili adayı da olan Şeremetli, Balıkesir'in siyasi, sosyal hayatı ile 12 Eylül ihtilalini ve Türk Milliyetçilerinin çektiği acıları anlatan kitaplar da yayımladı.

     Seksen sonrası yaşadığı mağduriyetlerin,  gazeteciliğin ve öteden beri yapılagelen ailedeki siyasi hareketliliğin yazılarının şekillenmesinde etkisi olduğu eserlerinde görülmektedir. 

   Sıtkı Bey'i yakından tanıdığınızda saygın ve güvenilir kimliğini kısa sürede sezersiniz.

    Onda insanî değerlerin milli hislerle kaynaştığına, birçok olumlu sosyal reflekslerin kişiliğinde buluştuğuna şahit olursunuz. 

   Özel sohbetlerde dünya görüşünü ortaya koyarken karalamaya, lekelemeye yönelik toptancı bakış açısına rastlamazsınız. 

    Milli birlik ve dirliğimize yönelik, perde arkası sinsi hareketler karşısında bütün iradesiyle dimdik durur yazılarında.

   Balıkesir sorunlarını bilen gazeteci tecrübesiyle mecliste bulunsaydı Balıkesir'e ve Balıkesirliye önemli hizmetler sunabilirdi.  

  ”Balıkesir'de Demokrat Parti Hareketi ”isimli kitabı Balıkesir'in bir dönemini anılarla yansıtıyor. 

   Kitapları ve yazıları ilin sosyal ve siyasi yapısıyla ilgili dipnot çıkarılabilecek bir içeriğe sahip.

    Ülkemizi bölmeye çalışanlara ya da onların maşası olanlara karşı yazıları bir demir yumruk gibi 

   Eserlerinde ve günlük gazete yazılarında ulusal bakış açısının yüzeysel ve kulaktan dolma heyecan milliyetçiliğine dayanmadığını,   tarih bilincine dayanan bilinçli, korumacı ve bütün Türkleri kucaklayan bir dünya görüşüne sahip olduğu görülmektedir. 

   Onun milletine karşı duyduğu samimi sevgi, evrensel analımda temel insan haklarını da gözeten bir içeriğe sahiptir.   
    İnandığı gibi yaşayan örnek bir baba kimliği, dürüst ve entrikalardan uzak dünya görüşü, maddî ve manevî değerlerimize bilinçle yaklaşması ve inandığı gibi yaşaması onun toplum içindeki saygınlığını belirginleştirmektedir.

  Balıkesir'de ilk yerel televizyonu yayın hayatına kazandıran ve birçok gönüllü kuruluşlara destek olan Sıtkı Şeremetli'ye sağlık ve esenlik dolu uzun yıllar dilerim.


Bu yazı 85 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans