ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

02.02.2021

Muhtarlar ve belediyeler

Geçtiğimiz günlerde, gazeteci arkadaşım Zeki Karadeniz ile birlikte Bandırma merkezdeki bazı muhtarları ziyaret ederek, sorunlarını dinledik. Görüntülü bu röportajları, “Bandırma Manşet”te izleyebilirsiniz.

Muhtarlıklar, tabii ki çok önemli kuruluşlar. Muhtar ise vatandaşın nabzını en iyi tutan, yerel yönetimlerle vatandaşlar arasında köprü oluşturan, seçilmiş ama hiçbir partiye mensup olmayan kişiler…Vatandaşın, sorunlarının çözümü konusunda ilk başvurduğu şefkat elleri…Vatandaş, yılların alışkanlığıyla onlardan sorunlarının çözümünü bekliyor. Ama muhtarların artık sorumlulukları çok, yetkileri ve bütçeleri yok…

Bandırma Belediyesi, her dönemde muhtarlarla iç içe olmayı başardı. Belediye başkanları, her zaman muhtarları önemsedi ve çok doğru yaptı.

Önceki Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza döneminde, gerek merkez ve gerekse kırsal mahallelerdeki muhtarlar için özel bürolar hazırlandı. Muhtarların ilettiği her sorun önemsendi ve çözüm yollar arandı.

Şimdi de muhtarlara aynı duyarlılığı, Kültür ve Eğitim Vakfı Özel Lisesi'nde, Türk Dili ve Edebiyatı derslerine girdiğim, sevdiğim başarılı bir öğrenci olup, halen Bandırma Belediye Başkanlığı görevini yürüten Av. Tolga Tosun'un da gösterdiğini, sık sık, eskiden köy statüsünde bulunan kırsal mahallere de gittiğini memnuniyetle görüyorum.

Nitekim geçtiğimiz günlerde dolaştığımız muhtarlar da bu konuya değinerek, “Sayın başkana rahatça ulaşıp, mahallemizin sorunlarını ilettiğimizde hemen ilgileniyor ve çözüm üretmeye çalışıyor” dediler. Bu arada, muhtarlık bürolarının internet ücretlerinin, Bandırma Belediyesi tarafından ödenmesinden duydukları mutluluğu da dile getirdiler.”

YA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ?

Muhtarlar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin ise kendilerine hiçbir konuda ciddi destek vermediğinin altını, üzüntüyle çizdiler.

Bu arada öğrendiğim bir konu beni ayrıca şaşırttı.

Yücel Yılmaz'ın başkanlığındaki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin avukatı tarafından, kendilerine gönderilen bir yazıda, muhtarlık bürolarının elektrik ve su ücretlerinin ya hemen, ya da yapılandırılarak ödenmesi, buna uyulmadığı takdirde haklarında yasal işlem yapılacağı bildirilmiş.

Bu şaşırtıcı olayla ilgili olarak, Haydarçavuş Mahallesi Muhtarı ve Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı Nur Demir Hancıoğlu, şöyle diyordu:

“Avukatın gönderdiği bu yazıdan, pek mümkün görülmese de, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Bey'in haberinin olmadığına inanmak istiyorum. Oysa 5593 sayılı Belediyeler Yasası ve yönetmeliği çok açık. Muhtarlık bürolarının elektrik ve su faturalarının, Büyükşehir bütçesinden karşılanması gerekiyor. Muhtarlıkların bütçeleri yok. Kaldı ki, muhtarlık maaşları asgari ücretin altında kaldı.”

Sözün kısası, muhtarlar, Av. Tolga Tosun'un başkanlığındaki Bandırma Belediyesi'nin, kendilerine gösterdiği yakın ilgi ve desteği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nden de beklerken, “Büyükşehir, artık bize de uğrasın” diyorlar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın dikkatine sunarım.


Bu yazı 113 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans