ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

27.02.2021

Bandırma’ya “Havacılık Müzesi” yakışır

Bandırma, bağrında bulunan birçok özelliğinin yanı sıra “Havacılar Kenti” olarak da tanınır.

Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nın kuruluş tarihçesi özetle şöyle:

  1. Dünya Savaşı'nın ardından gelişen ve önemi her geçen gün artan havacılık anlayışı paralelinde hava taburları kurulmaya başlandı. Bu gelişmeler kapsamında, iki bölükten oluşan 6. Ana Hava Av Taburu, 1943 yılında, Gaziemir'de kuruldu. Tabur, 1945 yılında, iki adet av taburundan oluşan 6. Tayyare Alayı olarak yeniden teşkilatlandırıldı. Bandırma meydanının konuşlanmaya uygun alt yapıya kavuşmasının ardından alay, 20 Mayıs 1949 yılında Bandırma'ya geldi.

1943 yılındaki ilk komutanı Pilot Binbaşı Enver Akoğlu olan 6. Ana Jet Üssü'nün tarihi başarılarla doludur.

Bandırma, ayrıca havacılığa da çok önem veren bir kenttir. 

O zamanki ismi “Bandırma Roket Kulübü” olan, günümüzde hizmetini Av. Artuğ Sayıner'in başkanlığındaki Bandırma Havacılık ve Uzay Araştırmaları Derneği(HUZAD) ismi altında sürdüren havacılık kuruluşu, 1957 yılında, Türkiye'de ilk kez uzaya füze göndererek tarihe geçti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, “İstikbal göklerdedir” hedefiyle kurulan Türk Hava Kurumu'nun(THK) Bandırma şubeleri her zaman başarılı çalışmalarıyla dikkati çekmişlerdir.

Cumhurbaşkanımızın, “uzaya çıkmayı, Ay'a gitmeyi” hedeflediklerini dile getirdiği bir ortamda Bandırma'ya düşen çok önemli bir görev daha vardır: 

“Uçak ve uzay müzesi” kurmak! Böylece başta çocuklarımız olmak üzere herkese uzay ve havacılık sevgisini aşılamak!

Bu müzenin 6. Ana Jet Üssü tarafından, üssün Çanakkale yoluna bakan bölgesinde kurulması gerektiği gerçeği de ortadadır. Çünkü 6. Ana Jet Üssü'nün bulunduğu yer, büyük bir tarihin yattığı, her yıl binlerce kişinin gezmek için gittiği Çanakkale'nin yol güzergâhı üzerindedir.

Kaldı ki, bir süre önce, 6. Ana Jet Üssü Komutanı Hava Pilot Albay Selahattin Akalp döneminde, bu müzenin açılmasına yönelik bir çalışma başlatıldığını biliyoruz. Bu proje acaba ne durumdadır?

Projenin, bir an önce yaşama geçirilmesini ve Bandırma'nın havacılığa verdiği büyük önemin simgeleşmesini diliyoruz.

“Havacılık Müzesi”, Bandırma'ya yakışacaktır.Bu yazı 136 defa okundu.


Yorumlar


Ad Soyad E-Mail
GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans