ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

HALKIN KAYNAKLARI NASIL ZAYİ EDİLİYOR?

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin, halkın kaynaklarının zayi edildiği çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı. Başkan Sarı, sokağa çıkma kısıtlamasını fırsat bilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin gizli saklı gece saatlerinde yıkım yaptığını açıkladı.

Konuya ilişkin olarak olay yerinde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı açıklamasında:

"Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin,Başçeşme Mezarlığının girişinde kendi yapmış olduğu tadilatı yıktığı haberi geldi. Dün yaptığını bugün yıkan Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin,yaptığı plansız yatırımlar sonucundaBalıkesir'in kaynaklarını nasıl zayi ettiğini hep birlikte görüyoruz. Bu yıkımı, sokağa çıkma yasağını fırsat bilerek gece saatlerinde yapmış olmaları da yıkımı halktan gizleme telaşı içinde olduklarını göstermektedir.

Başkan Sarı: "Kimin Aklı İle Yapıldı? Kimin Aklı İle Yıkıldı?"

''Aylardır süren tadilatla yapılan düzenlemeler kimin aklı ile yapıldı, kimin aklı ile ve niçin yıkıldı? Hangi amaçla yapıldığı ve hangi amaçla yıkıldığı belli olmayan; programsız, vizyonsuz yatırımların sonucunu halkımız bilmelidir. Şehrin kaynaklarını zayi etmek konusunda ısrar eden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi için “21. İlçe Belediyesi” dediğimizde kızıyorlar ama bu, bir ilçe belediyesi düzeyinde bileprogram yapamayan, yatırımlarını planlayamayan, halkın kaynaklarını hesapsız bir şekilde ziyan eden bir yönetim ile karşı karşıya olduğumuz gerçeğini değiştirmez. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim yapmış olduğumuz açıklamalardan sonra, Büyükşehir Belediyesinin ihale ettiği Başçeşme Mezarlığı Revizyon Projesi ile ilgili olarak Karesi İlçe Belediye Başkanı Dinçer Orkan açıklama yapmış ve burada herhangi bir kamu zararı olmadığını beyan edip, müteahhitin bu zararı karşıladığını dile getirmiştir. Bu yeterli değildir; biz, bu konuda ihaleyi yapan ve projenin sorumlusu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'dan daha açıklayıcı bir bilgi paylaşmasını talep ediyoruz. Bu proje 29.03.2021 tarihinde teslim edilmesi gereken bir proje neden hala teslim edilmiş değil ? Çizilen projeye bakıldığında planlamanın doğru olmadığı konun uzmanları tarafından net bir şekilde anlaşılabilmektedir, buna rağmen çizilen projeyi uygulayan müteahhitin hatasıymış gibi lanse edilmesi ne kadar doğrudur ? Şehrimizi yap boz tahtası gibi vizyonsuz bir şekilde yönetilmesinin sonuçlarını hep birlikte görüyor ve bedelini birlikte ödüyoruz. Bölgede yıllardır var olan ağaçları da keserek yok edilmesi de ayrı bir tartışma konusudur.  Konu hakkında ayrıntılı açıklama yapılarak kamuoyunun bilgilendirileceğini umut ediyoruz. Daha önce de Turan Caddesi üzerinde yapılan yol çalışmalarında yağmur drenaj hattı yapmayı unutmuşlar ve bu vizyonsuzluk sebebiyle bütün kaldırımlar kırılarak yeniden yapılmıştı; o zaman da yine müteahhit firmanın bu zararı karşıladığı! dile getirilmişti. Buradan anlaşıldığı üzere müteahhit firmalar ile öyle bir “yüksek kar marjı” ile çalışılıyor ki bütün proje yıkılarak yeniden yapılıyor ama firma zararı doğmuyor!  Yapmış olduğumuz açıklamalar hiç kimsenin arasına fitne sokmak amacı ile yapılmış açıklamalar değildir. Açıklamalarımızın amacı, Balıkesir'in kaynaklarının ve halkın vergilerinin nerelerde, nasıl zayi edildiğinin hesabının verilmesini sağlamaktır.

Sormaya Devam Edeceğiz

 Bugün çarşıdaki esnafımız,fabrikadaki işçimiz, sokaktaki emekçimiz,market market dolaşıp indirim takip eden emeklimiz, üniversite bitirip iş bulamayan gençlerimiz bir dilim ekmek derdi ile mücadele ederken,kaynaklarını bu kadar müsrifçe ziyan eden bir yönetim herhalde Türkiye'nin başka bir yerinde yoktur. Yapılan plansız, programsız yatırımları eleştirmek ve bunları Balıkesir kamuoyuyla da paylaşmak bizim görevimizdir. Bundan sonra kentimizi yönetenler belki en azından halkın görüşlerini alır;ahbap çavuş ilişkileri ile değil,alanlarında uzman kişilerle çalışarak plan ve program dahilinde yatırımları planlarlar. Bu yönetim tarzı ile sadece şu “tadilat yap-yık-yeniden yap” tipi iş yapış belki on binlerce, belki yüz binlerce lira kaybedilmiş durumda. Bu paralar; halkımızın parasıdır, Balıkesirlilerin kaynağıdır; bu kaynakları zayi edenlerden hesap sormaya devam edeceğiz.” dedi. (www.yenihabergazetesi.net)


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans