ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

“Demir Çeliğe Dolar Bazında Gelen Zam Üretime Büyük Sekte Vurdu”

GÜNMARSİFED Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı İsa Tamer Çelik, başta sanayi üretiminin hammaddesi demir çelik ürünleri olmak üzere; sanayicinin kullandığı pek çok hammaddeye gelen zamların üretime büyük sekte vurduğunu söyleyerek konu ile ilgili bir açıklama yaptı. 

GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik sanayi üretimi ile ilgili tedarik sorunlarına dikkat çekerek pek çok hammadde ve ara maddede dolar bazında yapılan büyük zam oranlarına tepki gösterdi.  Başkan İsa Tamer Çelik “ Balıkesir ve Çanakkale'de pek çok üretim işletmemiz demir çelik ürünleri ile ilgili hammadde kullanmaktadır. Demir çelik hammadde ürünlerinin nihai ürünün ana maliyetini oluşturduğu pek çok sektörümüz var. Demir Çelik ürünlerinin tamamına dolar bazında zamlar gelirken; 2021 yılı içinde bazı hammaddelere gelen zamlar dolar bazında yüzde 50'lileri geçmiş durumda. 1 ay sonra, 1 ay önceki satış fiyatımız ile üretemez hale geldik. 

''FİYAT İSTİKRARI SAĞLANMALIDIR''

Fiyat istikrarı sağlanmadan ekonomide başlayan her canlanma, maalesef kısa süreli olmakta ve iş insanlarımızın yatırım ufkunu daraltmaktadır. Bu nedenle, ülkemizin hak ettiği refah artışını sağlamak için fiyat istikrarını bir ön koşul olarak görmekteyiz. Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye'de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır.

''ANA HEDEF, KÜRESEL REKABETÇİLİĞİ ARTIRMA''

Rekabetin daha da derinleştiği ve çeşitlendiği günümüz dünyasında sanayimizin yüksek katma değerli üretimini mümkün kılmak ve ülkemizin küresel değer zincirlerine başarılı bir şekilde entegre olmasını sağlamak kritik önemde. Bu çerçevede, sanayi ürünleri bağlamında yerelde üretimi destekleyerek ülkemizin küresel rekabetçiliğini artırma ana hedefimiz olmalıdır. 
Küreselleşme, pandeminin öğrettikleri ile başta tedarik zincirlerinin kısaltılması olmak üzere yeni arayışlara yoğunlaştı. Süveyş Kanalı'nda trafiğin tıkanmasının nasıl bir maliyete yol açtığını görüyoruz. Bu tıkanıklık uzaması, dünyanın pek çok yerinde, üretim duruşlarına yol açabilir. Tedarik zincirinde bu tür tıkanıklar, döviz bazında hammadde de katlanılması mümkün olmayan artışlar sanayimiz için devasa bir tehdittir.” dedi. (www.yenihabergazetesi.net)


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans