ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

KAMUYA SORMADAN KAMU YARARINA OLUR MU?

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve ilçe yönetim kurulu üyeleri Karesi Kalaycılar mahallesinde yaşayan vatandaşlarla, 3S Maden  Maden Şirketinin işleteceği maden projesi hakkında görüş alışverişinde bulundular. 

Proje açıklama raporunda; 3S Madencilik A.Ș. adına kayıtlı Balıkesir, Karesi ilçesi, Kalaycılar Mahallesi civarında, maden sahası içinde işletilmesi  planlanan Gümüş, Kurşun, Çinko ocağının ruhsat sahasının yaklaşık 18.000 dönüm olduğu ve  saha ruhsatının Balıkesir ili, Karesi ilçesi, Kalaycılar Mahallesi olarak adlandırıldığını belirten Başkan Yalçın, şu açıklamayı yaptı:


KAMUYA SORMADAN KAMU YARARI OLUR MU?

''Kalaycılar Mahallemizde; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı "Kamu Yararı" nı gerekçe göstererek, 3S Madencilik A.Ş. ye Mera ve Orman alanlarında madencilik faaliyetlerine izin vermiş bulunmaktadır. Bu alanlarla kalmayıp etrafındaki tarımsal niteliği olan kişilere ait arazilerin de kamulaştırmasına ayni gerekçe ile karar vermiştir. Yörede yaşayanlara ve mülkiyet hakkı bulunanlara söz hakkı tanımadan, yani kamuya sormadan nasıl kamu yararı kararı verdiğini anlayamadık.

Balıkesir de ki yerel iktidarın "Tarım ve Hayvancılığın Başkenti" "Türkiye'yi Doyuran sloganlarıyla tanımladığı ilimiz, maalesef sloganların anlamını yitirdiği bir hale dönüştürülmektedir. Binlerce yıldır ayni amaçla kullanılan meralar; küçük üretici için ucuz girdi olmakla birlikte, kişilere ait araziler de ekilerek hem küçük üreticinin geçimi, hem de vatandaşlarımızın daha uygun fiyatlarla taze gıdaya ulaşması sağlamaktadır.MERALARIN TAMAMI MADEN SAHASININ İÇİNE ALINACAK

Yine proje açıklama raporuna göre, sahada tespit edilen cevher için hem açık hem de yeraltı ocak işletme yöntemleri ile 10 yılık bir üretim planlanmaktadır. Üretim başladığında, rezervin de devamlılığı durumunda, 18.000 dönümün kat kat üzerine çıkacak, yani şu an Naipli ve Kalaycılar Meralarının tamamını maden sahası içine alabilecektir.

Proje kapsamında toplam 12 personelin çalıştırılacağı bizzat 3S Madencilik A.S. tarafından kayıtlara geçirilmiştir.NAİPLİ MAHALLESİ DE ETKİLENECEK

Maden Sahası Naipli Mahallesine 760 m mesafede ve adını aldığı Kalaycılar Mahallesi'ne olan uzaklığı ise yaklaşık 1000m dir. Başta Kalaycilar ve Naipli olmak üzere Kabakdere, Beyköy, Adnan Menderes, Kuva-i Milliye Mahalleleri gibi yakın çevresi de, madende ki çalışmalar sırasında oluşacak patlatma, titreşim ve tozlanmalardan etkilenecektir.

Bu proje kapsamında;

Naipli Mahallesinde kişilere ait halen kullanılan Tarla vasıflı alanın %63,

Kalaycilar Mahallesinde kişilere ait Tarla vasıflı alanın %28 i,

Naipli ve Kalaycilar Merasının bir bölümü ile

Naipli Mahallesi sınırlarında kalan Orman Alanın da %24 ü MADEN OCAĞI iÇiN KAMULAŞTIRILACAKTIR.''HAVRAN TEPEOBA'' GİBİ SONU HÜSRAN OLACAK

Firmanın bizzat kayıtlara geçirdiği ifade ile alanda yaklaşık 100 m derinliğe ulaşacak devasa bir çukur oluşacaktır. Buradan çıkartılan malzeme işlenmek üzere taşınacağından, maden çalışmasının sona ermesinden sonra açılmış olan çukur, daha önce "Havran Tepeoba" da örneği olduğu gibi kaderine terk edilecektir.

"Kamu Yarar" gerekçesi ile tahsis amacı değiştirilerek mera üzerinde "Maden Ocağı" açılması ve bununda özel bir şirkete devredilmesinin Kamu Yararı ilkesi ile bağdaşmadığı açıktır. Detayları gizlenerek, kamu yararı kılıfı adı altında, kamunun yaşam alanının işgal edilmesi yanlışından vazgeçilmelidir. Kamu Yararı varlığının tespit edilmesi için HALK OYLAMASI yapılmasını talep ediyor, Kalaycılar Mahallesi halkının, haklı taleplerinin yanında olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.'' (www.yenihabergazetesi.net)Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans