ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

MEHMET TÜM’E KATMERLİ CEZA

CHP'nin 25 ve 26. dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm beraat ettiği Cumhurbaşkanına hakaret davasına savcının itirazı üzerine Bursa İstinaf Mahkemesi'nde verilen karar sonucu 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Tüm konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

            “2017…Yılında yapmış olduğum konuşmalardan dolayı hakkımda "Cumhurbaşkanına hakaretten" bir dava daha açılmıştı. Geçtiğimiz yıl yapılan yargılama sonucunda berat etmiştim. Fakat bu berat kararı Cumhurbaşkanını ve avukatlarını rahatsız etmiş olacak ki dava kararına itiraz edilmiş ve dosya yeniden görülmek üzere istinafa gönderilmişti…Bursa Bölge Adliye Mahkemesi ‘nde görülen davam neticesinde "Cumhurbaşkanına hakaret etmek" suçundan, temyiz yolu açık olmak suretiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldım.

Değerli Basın Mensupları,

Maalesef ülkemizde gerçekleri dile getirdiğimiz için Cumhurbaşkanına hakaret suçundan yargılanıyor ve ceza alıyoruz. Bugün verilen hapis cezası ile beni susturacağını sanan siyasi iktidar yanıldığını görecektir. Susarak suça ortak olacağıma, konuşarak ceza almaya devam edeceğim. Gerçekleri söylemek için bir bedel ödenecekse o bedeli bugün ben ödedim yarın da öderim. Çünkü korkmuyorum, boyun eğmiyorum, susmuyorum. Ülkemize yeniden adaleti, barışı, hoşgörüyü ve demokrasiyi getirmek için mücadele etmeye ve gerçekleri dilimiz döndüğünce söylemeye devam edeceğim.  Hiç bir güç ve hiç bir ceza beni bundan alıkoyamaz. Biz siyasetçilerin görevi ülke sorunlarını dile getirmek ve bu sorunları çözmek için görüş ve öneri sunmaktır.

ELEŞTİRİ DOĞAL HAKTIR

Siyasi iktidarların hukuksuz icraatlarını eleştirmek bizlerin en doğal hakkıdır. Bu konularda görüş ve düşüncelerimi hem anayasamızın hem de uluslararası sözleşmelerin bize tanıdığı düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına dayanarak belirttim. Bugün almış olduğum ceza bir kez daha gösterdi ki uluslararası sözleşmeler ve anayasal haklar siyasi iktidar tarafından yok sayılmakta, açıkça çiğnenmektedir. Benjamin Franklin'in de ifade ettiği gibi, ‘'İfade özgürlüğü, özgür bir yönetimin temel direğidir. Bu destek çıkarıldığında özgür bir toplumun anayasası çözünür ve yıkıntılarından zorbalık yükselir'' Bugün olan da tam budur.

Siyasi iktidar bu tür ceza, yasak ve baskılarla bir korku imparatorluğu yaratarak toplumu sindirmeye ve susturmaya çalışıyor. Ancak aleyhimize açılan soruşturma ve davalar düşünce ve görüşlerimizi özgürce ifade etmemizi engelleyemez. Bizi susturamaz. Çünkü biz gücümüzü yasaların yanında haklılığımızdan ve halkımızdan alıyoruz.

Son olarak şunu ifade etmek isterim. Mahkeme tarafından cezalandırılmış olsam da doğruları dile getirdiğim için halkın vicdanında beraat ettiğime inancım tamdır.Halkımızla birlik ve beraberlik içinde bu korku imparatorluğunu yıkacak, özgür bir ülkede barış ve kardeşlik türkülerini hep bir ağızdan söyleyeceğiz.

HABER: C.Saffet Yılmaz


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans