ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

TGC Onur Kurulu’ndan etik gazeteciliğe çağrı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) Onur Kurulu, 22 Mayıs 2024 Çarşamba günü yaptığı toplantıda gündemdeki etik tartışmalarını değerlendirdi.

Altan Öymen'in başkanlığındaki kurul, toplantının ardından şu açıklamayı yaptı:

“Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusunda ağır ihlallerin yaşandığı ülkemizde haberin yurttaşlara ulaştırılma sürecinde birçok sorun ortaya çıkmaktadır. İşten atılma, siyasetçiler tarafından hedef gösterilme, saldırıya uğrama, haksız gözaltı ve tutukluluk tehdidi altındaki gazeteciliğin gündeminde etik sorunlar da önemli yer tutmaktadır. 

Son olarak gazetecilerin katıldığı yurt dışı gezilerle ilgili etik tartışmalar yaşanmıştır. Gazeteciler, görevlerini yaparken, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'ni dikkate almalıdır. Bildirgeye göre gazeteci, yayın yaparken öncelikle halkın haber alma hakkı, mesleğin temel ilkeleri ve özgürlükçü demokrasi ölçütlerini göz önünde bulundurur. Gazeteci, mağdurun, güçsüzün, yoksulun, ötekileştirilenin ve sesini duyuramayanların sesi olmakla yükümlüdür. Bildirgenin kurumsal çıkar ve davetler maddesine göre, gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır. Mesleğini gölgeleyecek, saygınlığını sarsacak türden oluşumlar içinde yer almamalıdır. 

Masraflarını ticari kuruluşların karşıladığı gezilere katılarak karşılığında ürün ve marka tanıtımı içeren yayınlar yapılmamalıdır. İstisnai durumlarda gidilen ve masrafları karşılanan gezinin haber yapılması durumunda da gezinin davet olduğu açıkça belirtilmelidir. Hem iktidarın hem de muhalefetin liderleri, belediye başkanları, sahip oldukları kaynakların kamu kaynağı olduğunu unutmadan hareket etmelidir. Haber amaçlı toplantılarda, yurt içi ve yurt dışı gezilerde kamu vicdanını yaralayan abartılı harcamalardan kaçınılmalıdır. 

Siyasetçiler, haber amaçlı toplantı ve gezilere her medya kuruluşundan bir temsilci davet edebilmeli, akreditasyon uygulanmamalıdır.

Kamuoyunun dikkatine sunarız.”


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir

ADRES

Altıeylül Mah. Çiğdem Sok. İnaler İş Mrk.No: 8 1/1 Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans