ANASAYFA GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR KURULUŞ KÜNYE İLETİŞİM

ENGELLİLERİN BEKLEDİĞİ TEKLİF MECLİSTE

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunduğu teklifle, engellilere yapılacak ödemelerde hane halkı geliri olarak değil, birey başına gelirin baz alınmasını istedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Toplantısında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan önce söz alan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turan İçli’nin, sıraladığı talepler arasında yer alan Engellilere hane halkı geliri üzerinden değil bireyler üzerinden yardım yapılmasını içeren talebini, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine sundu.

 

Teklifin gerekçesinde “insanın, Türkiye’nin de taraf olduğu sözleşmelerde yer verildiği üzere insan olmaktan kaynaklanan hakları ardır. Bu hakların kullanımında devlet insan haklarından yana taraf olmak zorundadır. Yine; toplumun içerisinde yer alan engelli bireyler, başta sosyal hayat olmak üzere birçok insani haktan mahrum kalabilmektedir. Dezavantajlı toplum kesimlerinden sayılan engelli bireylerin sosyal yardımlardan aldıkları pay ise çoğu zaman yetersiz kalmaktadır.

 

Bu kanun teklifi ile bakıma muhtaç engelli bireylerin, sosyal yardımlardan aldığı payın arttırılması ve bu payın hesaplama yönteminin hane halkı üzerinden değil, kişinin geliri üzerinden yapılması suretiyle korunması amaçlanmıştır.“ ifadelerine yer veren CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin," bu teklifin derhal yasalaşması gerekiyor. Engellilerimizi sadece Engelliler Gününde hatırlamayı bir lütuf gibi görmek mesele değildir. Onların sorunları, bu toplumdaki en öncelikli sorunlardandır." şeklinde konuştu.

 

 


Yazarlar


GÜNDEMSİYASETMANŞET HABEREKONOMİSPORRÖPORTAJLAR YAZARLAR ARŞİV

KONUMUMUZ

Altıeylül / Balıkesir
MND Ajans
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır
MND Ajans